4.8 z 5 hvězdiček
pevná vazbaPřed 130 lety se narodil spisovatel Karel Poláček
Dnes je to přesně 130 let, kdy se narodil český spisovatel, humorista, novinář a filmový scénárista Karel Poláček. Kvůli svým židovským kořenům a době, ve které žil, neměl lehký život. Zažil dvě světové války i napjaté doby před, po i mezi nimi. A přesto dokázal vytvořit tak humorné knížky jako Bylo nás pět, Muži v offsidu, Dům na předměstí, Hostinec U kamenného stolu či Židovské anekdoty.
-
4.3 z 5 hvězdiček
pevná vazbaNestárnoucí příběh Péti Bajzy a jeho klukovské party v obnoveném vydání s ilustracemi Heleny Zmatlíkové. Půvabná vyprávění o dobrodružstvích pěti nezbedných chlapců z malého českého městečka, psaná formou dětského deníku...
Ze života Karla Poláčka
Karel Poláček pocházel z židovské rodiny a měl šest sourozenců. Jeho otec byl obchodník s koloniálním zbožím v Rychnově nad Kněžnou. Když Karlovi Poláčkovi byl 15 let, odstěhoval se do Prahy, kde studoval gymnázium a poté právnickou fakultu Karlovy univerzity. V té době však už vypukla první světová válka a musel studia přerušit a narukovat.
Ve válce se Poláček dostal i do zajetí, po ní se ale vrátil zpět do Prahy. Začal pracovat jako redaktor Lidových novin a stal se členem prestižního spolku umělců tzv. Pátečníků, mezi kterými byl i Karel Čapek. Zde vydržel až do vpádu nacistů roku 1939.
V roce 1943 se Karel Poláček z lásky ke své životní družce Doře dobrovolně přihlásil do transportu židů do Terezína. Jejich dceru Jiřinu ještě stihli včas poslat do Anglie. Poté byl přesunut do Osvětimi. Dlouho se předpokládalo, že tam zemřel, ale našla se svědkyně, která potvrdila, že byl také v táboře Hindenburg, kde dokonce napsal divadelní hru, a zúčastnil se ještě pochodu smrti do tábora Gleiwitz. Tam byl zřejmě popraven.
„Sloupky, to byla moje škola. Odhaloval jsem všední zjevy a odhalovat skutečnost je jedna z metod humoru.“ (Karel Poláček)
-
4.3 z 5 hvězdiček
pevná vazba"Navštivte klimatické lázně Džbery pod Skálou, které se vypínají 703 m nad hladinou mořskou, kde se v nádherném okolí nacházejí překrásné procházky stinnými lesy a ptáčkové zpívají chválu Hospodinovi! Doporučujeme zříceninu...
Z díla Karla Poláčka
Karel Poláček se ve svém většinou satirickém díle zaměřoval především na člověka, mnohdy úplně obyčejného a malého. Díval se na něj někdy humorným a jindy tragickým pohledem. Takovým příkladem je nadstrážník Faktor z už zmíněného Domu na předměstí nebo fotbaloví fanoušci v Mužích v offsidu. Pozadu nezůstává ani hlavní hrdina románu Michelup a motocykl, který nakupuje výhodně nepotřebné věci.
Romány jako Okresní město, Hrdinové táhnou do boje, Podzemní město a Vyprodáno, zasadil Karel Poláček do doby před první světovou válkou na místo svého rodiště. Hlavními hrdiny jsou zde rozmanití občané městečka, kteří samozřejmě nepostrádají své slabůstky a malicherné starosti.
Během okupace vydával Karel Poláček své romány pod jménem výtvarníka Vlastimila Rady. Patří mezi ně Hostinec u Kamenného stolu, odehrávající se v malém lázeňském městečku, a nesmrtelné příhody party pěti kluků, viděné očima dítěte Bylo nás pět, ve kterých se v těžké válečné době Karel Poláček vzpomínkami vrací do svého vlastního dětství. Ta byla vydána až po jeho smrti. Děti také jistě znají vtipnou a milou pohádku Edudant a Francimor.
„My máme koloniál a vedeme všecko. Kávu, cikorku, cukr, líh k pálení, biče, kartáče, čaj i likéry všeho druhu, jakož i citróny, ba i čekuládu. Vším posloužíme. A chodí k nám moc lidí, taky z vesnic.“ (Bylo nás pět)
Nesmíme zapomenout také na to, že před odchodem do Terezína si Karel Poláček psal deník. V roce 1959 byla tato zajímavá publikace vydána pod názvem Se žlutou hvězdou. A za zmínku stojí ještě fakt, že se Poláček velice zajímal o loutkové divadlo. Jedno takové, pro něž pak psal a překládal hry a sám je řídil, založil v Rychnově nad Kněžnou.
Dá se říci, že Karel Poláček, jako vnímavý a nekompromisní pozorovatel, prostředí, o kterém psal, dokonale znal. Kromě toho, že se na malém městě narodil a jeho atmosféru tak dokázal perfektně vystihnout, rád chodil do kaváren a různých klubů a spolků, a měl tak, se svým smyslem pro detail, možnost všude okolo pozorovat „budoucí postavy svých románů“.
Poláček vycházel z autentických zážitků, ale vždy prožitou zkušenost převedl do roviny vyšší umělecké pravdy.“ (Alena Hájková, literární teoretička)
Závěrem nelze než konstatovat, že v knihách Karla Poláčka se odráží nejenom celý jeho život, ale i životy lidí, které možná potkáváme každý den. Mnoho Poláčkových příběhů bylo také později filmově zpracováno, a i díky tomu v našem povědomí stále přetrvávají.
Mohlo by vás zajímat
4.9 z 5 hvězdiček
pevná vazbaTak jako existuje den, existuje i noc. Jako existuje světlo, existuje i tma. Debora a Táňa jsou dvojčata, přesto jsou každá úplně jiná....
Podcasty
-
Vaše oblíbená vánoční videa s tipy na dárky jsou zpět! Letos i formou podcastu! | Vánoce voní knihou 1
I letos jsme si pro vás připravili výběr knih pod stromeček, které potěší nejen vaše blízké, ale možná i vás samotné. Ať už...
-
Poslední letošní Vůně nových knih! Ať vám neunikne!
V letošním posledním dílu Vůně nových knih vám Karin představí první díl nové krimi série, první díl spicy romantasy série,...
-
Romance plná britského humoru a další knižní novinky | Vůně nových knih 33
Kačí vám v nejnovějším díle Vůně nových knih představí queer romanci o dvou chlapcích plnou britského suchého humoru; young adult...