4.8 z 5 hvězdiček
pevná vazbaRECENZE: Dlouhá trať
Anežka, Houbařka, ale i Rekonstrukce – všechny tyto knihy má na svědomí úspěšná spisovatelka a lingvistka Viktorie Hanišová, která nám již před mnoha lety ukázala, že její tvorba je pro čtenáře zajímavá a také v knihkupectví velmi často vyhledávaná.
A já si troufám říci, že jinak tomu nebude ani u těchto povídek s tajuplným názvem Dlouhá trať, které nejsou na první pohled příliš pozitivní, a jsou naprosto odlišné od mateřských témat, na které jsme doposud byli všichni od této autorky zvyklí. Viktorie se totiž pustila k tématu, které je v dnešní společnosti vnímáno stále jako určité tabu.
-
4.5 z 5 hvězdiček
pevná vazbaObčas se stane, že v půlce závodu zapomenete, proč vlastně soutěžíte.Život se někdy zastaví. Ať už je důvodem vědomí smrti, osobní selhání, ztracené iluze nebo prostý strach, nevyhnutelně pak přicházejí také úzkosti, pochyby a...
Každá ze sedmi povídek se nese v trochu jiném duchu, ale stále se dotýkají toho nejkřehčího – lidského života a smrti. Někdy se jedná o „dobrovolný“ odchod ze světa, jindy je to někým/něčím zapříčiněno. Ať je to jakkoliv, vždy se jedná o něco tíživého a jediné, co zůstane, je prázdné místo a svírající pocity na hrudi a stažený žaludek.
Autorka si tentokrát naložila obrovský spisovatelský balvan, který ji však nezavalil, ale bravurně ho dostala tam, kam chtěla. Dokázala své čtenáře donutit zamyslet se i nad tím, co nás nějakým způsobem spojuje a dotýká se nás všech. Lidský život je často velmi křehký a není dobré vše považovat za samozřejmost.
Zajímavé je vidět různé vypravěčské styly, se kterými se můžete v povídkách setkat a také různé úhly pohledu. Každý se totiž s touto bolestí dokáže popasovat úplně jinak – odlišně. Někdy dochází ke smrti z vlastní vůle, jindy je to otázka nešťastného osudu či špatného rozhodnutí.
Dlouhá trať samozřejmě není žádným radostným vyprávěním (pokud tedy čas od času nevyhledáváte černý humor), ale je jakýmsi surovým textem, který je mnohdy natolik reálný, až při čtení mrazí.
Já zejména oceňuji, že se Viktorie Hanišová dokázala vydat ze své komfortní zóny a opustit tak natolik známé prostředí a vydat se úplně jiným směrem. Tímto krokem mě utvrdila v tom, že je spisovatelkou, která si zkrátka zaslouží pozornost nejednoho čtenáře.
Povídky v této psychologické formě byly pro mě zajímavou novotou, ale stráveného času nad nimi rozhodně nelituji. Možná to bude znít až příliš pateticky, ale některé úseky byly natolik napínavé, že je zkrátka člověk musel dočíst, i kdyby nechtěl. Knížku však nedoporučuji pro slabší povahy.
Mohlo by vás zajímat
4.9 z 5 hvězdiček
pevná vazbaTak jako existuje den, existuje i noc. Jako existuje světlo, existuje i tma. Debora a Táňa jsou dvojčata, přesto jsou každá úplně jiná....
Nejnovější články
-
6 tipů, jak si vychovat malého knihomola
Hledáte zaručený způsob, jímž zajistit, aby si vaše dítě zamilovalo knihy a jejich čtení? Takový návod bohužel neexistuje, stejně...
-
5 nejzajímavějších biografií a rozhovorů pro měsíc říjen
Říjen je novinkami opravdu nabitý! Kromě skvělých Young Adult románů od KING COOLu a čtivých romancí z dílny značky RED vychází...
-
Děkujeme za vaši podporu! Chaos na farmě získal 2. místo v soutěži Hračka roku
S radostí vám oznamujeme, že stolní hra Chaos na farmě se díky vašim hlasům umístila na skvělém 2. místě v kategorii stolních her....