4.8 z 5 hvězdiček
pevná vazbaRECENZE: Druhá tvář
Druhá tvář je příběh matky, jejíž nejniternější obavy a nejhrůznější představy o mateřství se stanou skutečností. Je to životní cesta ženy, vlastně by se dalo říct několika žen, která ukazuje odvrácenou stranu mateřství a tematizuje některá tabu, o nichž se ve společnosti nemluví, i když by rozhodně mělo.
Jedno z doporučení na zadní straně z knihy zmiňuje neuchopitelnost hlavní hrdinky, a to je tedy trefa do černého. Od začátku knihy na ni totiž čtenář chtě nechtě musí změnit názor a do posledních stránek si vlastně není moc schopný definovat, kdo je tady vlastně ten „záporák“. Je to ona? Její manžel? Jejich dcera? Nebo někdo úplně jiný?
-
4.8 z 5 hvězdiček
knihaMěla jsem za to, že narození Violet bude nejhezčí den mého života. Ale když jsem ji poprvé chovala v náruči, pochopila jsem, že je něco špatně. Vždycky jsem věděla, že ženy v naší rodině by neměly být matky. Můj manžel Fox...
To může být dobře z hlediska originality a napětí, nikdy zkrátka nevíte, co přijde dál. Dobře to může být také z toho důvodu, že ani v životě není nikdo jen „záporák“ nebo jen „klaďas“, všechno vždy závisí na situaci, v níž se zrovna nachází. Pokud si ale někdo libuje v předvídatelných modelových postavách, které odpovídají nějakému stereotypu nebo čtenářově představě, bude nejspíš pěkně nesvůj.
Často se setkáváme s vyobrazením šťastných matek, jejich šťastných buclatých uzlíčků štěstí a všeobjímající mateřskou láskou, která je bezpodmínečná a nekonečná. Co když tomu ale tak není? A co když se to děje častěji, než bychom si odvažovali připustit? Co když se vaše dítě už narodí s nenávistí, která mu koluje v žilách? Nebo je chyba v matce? A co když to sahá ještě dál?
Všechny tyto otázky si čtenář musí nutně během čtení Druhé tváře položit. Ač se kniha jeví jako poměrně útlá a mohlo by se zdát, že to vlastně bude taková čtecí rychlovka, je informačně poměrně nabitá, a to dost těžkými, možná i kontroverzními tématy.
Jedním z nich je i jakási dědičná rodičovská toxicita, která ovlivňuje již několikátou generaci žen a způsobuje bolest nejen jim, ale i jejich nejbližšímu okolí. Zobrazuje strach ze selhání a pochybnosti, které zákonitě pociťuje každá čerstvá matka právě i v souvislosti s tím, jaká byla její matka.
Nejsem si úplně jistá, komu bych tuto knihu doporučila. Pro nezasvěcené tam bude plno živých popisů zrození dítěte, ale i jiné poporodní libůstky, které by mohly bezdětné nebo již nastávající matky odradit. V čerstvých matkách, které mají ještě všechny tyto věci v živé paměti, mohou tyto realistické obrazy odvrácené strany mateřství vyvolat některá traumata spojená s jejich vlastní zkušeností.
Někdo se s pocity hrdinky částečně ztotožní, někdo k ní hned zkraje pocítí takový odpor, že knihu bude mít chuť odložit. Tak moc je hrdinka neuchopitelná a její příběh kontroverzní. Já sama mám ze čtení dost rozporuplné pocity a to i právě z důvodu, že mám tyto čerstvě mateřské zkušenosti krátce za sebou a přiznávám, že by se mi od čtení hodil delší časový odstup. Tak se ale asi pozná dobře napsaná kniha. Vyvolává ve čtenáři silné emoce, ať už se jedná o ty pozitivní, nebo ty negativní. U téhle knihy jsem cítila celou smršť emocí a mnohdy i mezi jednotlivými stránkami. Pokud tedy máte chuť na emocionální horskou dráhu, račte nastupovat.
Hodnocení: 79 %
Mohlo by vás zajímat
4.8 z 5 hvězdiček
pevná vazbaTak jako existuje den, existuje i noc. Jako existuje světlo, existuje i tma. Debora a Táňa jsou dvojčata, přesto jsou každá úplně jiná....
Nejnovější články
-
8 důvodů, proč vést děti ke čtení
Profesor Trávníček, který se dlouhodobě věnuje výzkumu čtenářství v České republice, říká, že čtenáři jsou obecně mnohem...
-
3 důvody, proč využívat osobní odběr v našich prodejnách: Je rychlý, pohodlný a vždy ZDARMA!
Nemůžete se dočkat své objednávky? Využijte osobní odběr v našich prodejnách. Svou objednávku si můžete vyzvednout dříve, než...
-
5 největších pecek z Našeho nakladatelství pro měsíc listopad
Listopad přináší jedny z nejlepších titulů, které tento rok můžete na pultech českých knihkupectví objevit. Dnes si představíme...