RECENZE: Erebus

RECENZE: Erebus - titulní obrázek

Erebus – Příběh ztracené lodi je čerstvá novinka na knižních pultech. My vám ale recenzi přinášíme už teď! Postaral se o ni náš knihkupec z Letňan Tomáš.

Michael Palin je známý britský herec a komik, člen populární a legendární skupiny Monty Python. Zároveň je ale nadšeným cestovatelem a spisovatelem. Uváděl také několik zeměpisných dokumentů. HMS Erebus byl slavnou a významnou objevitelskou lodí. Palinova kniha mapuje její dlouhou pouť od její stavby v docích, prvních misí, až po tu nejslavnější; tragickou Franklinovu expedici, jež měla za cíl objevit bájnou Severozápadní cestu skrz Arktidu. Nikdo z členů výpravy se nevrátil. Lodě na několik let zamrzly v ledu a posádka beze stopy zmizela. Jejich osud byl přes značné množství záchranných expedic zahalen mlhou záhad a eskymáckých zkazek o kanibalismu. Ztracený Erebus byl objeven až v roce 2014...

  • Erebus - Michael Palin Nedostupné

    4.2 z 5 hvězdiček

    pevná vazba

    Loď Jejího Veličenstva Erebus byla jednou z prvních velkých průzkumných lodí, veteránka z přelomových plaveb na kraj světa. V roce 1848 zmizela v Arktidě a její osud se stal záhadou. V roce 2014 byla nalezena. Toto je její...

 

Jedná se dost možná o nejtragičtější a nejznámější příběh britského námořnictva. Expedice kapitána sira Johna Franklina posloužila jako předloha pro výborný a do detailu propracovaný (i přes nějaké vysloveně fiktivní prvky) horor amerického spisovatele Dana Simmonse, nazvaný Terror. Na motivy knihy vznikl i stejnojmenný seriál, který bude brzy mít druhou řadu. Zmíněný román se k Palinově pojednání skvěle hodí a barvitě dokresluje popisované reálie. Ať už formou knihy či audia. Příběh Erebu a jeho posádek v průběhu let je dobrodružný, dramatický a poutavý. Proto není divu že k sobě přitahuje pozornost různých autorů.

Loď HMS (Her Majesty´s, tedy v češtině Jejího veličenstva) Erebus spolu se svým sesterským plavidlem HMS Terror byly původně válečné lodě. Proto ty děsivé názvy. Konfliktů však mnoho nezažily, jelikož bylo po Napoleonských válkách a Britové se snažili umocnit svou pozici světové velmoci i v dobách míru. Což bylo možné právě skrze všeliké výpravy. Největším cílem admirality bylo objevení bájné, a již v úvodníku zmíněné, Severozápadní cesty, jež měla spojit Atlantský a Tichý oceán a umožnit tak snazší obchodování kupříkladu s Čínou. Onen průjezd je však po většinu roku zamrzlý a dnes je jeho užívání díky uměle zbudovanému Panamskému průplavu zcela zbytečné.

Ne však za královny Viktorie. Ze jmen námořníků, neodmyslitelně spjatých s Erebem a jeho osudy není třeba jmenovat jen kapitány sira Johna Franklina a Francise Croziera, kteří loď doprovázeli na její poslední cestě. Krom Arktidy se Erebus podíval i na mnohem exotičtější místa, faktem však zůstává, že ledové pláně byly těžkopádné, avšak odolné lodi nejbližší. Kapitánem lodi byl kupříkladu i další slavný mořeplavec – sir James Clark Ross, který nejen že zmapoval velkou část Arktidy, ale jako první objevil severní magnetický pól a pokusil se o totéž i na jihu. A právě při výpravě k Antarktidě mu posloužily Erebus a její sestra Terror.

Tolik k asi nejvýznamnějším zmínkám z bohaté historie Erebu a Terroru. Zbytek by vydal na knihu. Právě takovou, jakou recenzuji, tak proč nosit dříví do lesa? Erebus: Příběh ztracené lodi možná není románem, ale pojednáním, přímo napěchovaným historickými fakty, fotografickými materiály, mapami a zajímavostmi ze života námořníků. Významně tak odhaluje velkolepé období. Palin nepíše suchopárně. Nebudete se nudit, protože má sice cit pro detail, ale dokáže informace zprostředkovat tak jímavě, že by mu záviděl nejeden učitel dějepisu. Použité záznamy a úryvky nejen z historických knih, ale i deníků a dopisů důstojníků a námořníků vás přímo vtahují do dění.

Navíc spisovatel neupustil od svého typicky suchého anglického smyslu pro humor a dokáže jemně vypíchnout některé libůstky tehdejších přírodovědců (kteří milovali nejrůznější druhy ptactva tak, že je každou chvíli sestřelovali puškou), nebo i nabubřelost britských kolonialistů, kteří se vnímali za nadřazené primitivním národům. Svede dát ovšem věci do souvislostí a nedělá si z námořníků legraci zbytečně, jen si je mírně dobírá a má k nim úctu, jakož i k přírodě.

Z autorova stylu čiší nejen toto, ale i značné badatelské nadšení, ať už si projdeme množství zdrojů, z nichž vychází, cituje je a má je podrobně nastudované, ale je třeba vzít v potaz i to, že v knize navštěvuje místa, v nichž popisovaná loď kdysi dávno kotvila. Porovnává, jak vypadají dnes, a jak působila tehdy. Vzato kol a kolem, jedná se o nesmírně čtivou literaturu faktu, kterou bych doporučil nejen všem nadšencům do historie, ale i příznivcům dobrodružné literatury a námořních románů. Protože tento příběh psaly dějiny. Erebus: Příběh ztracené lodi je krásná, zábavná a výborná kniha, na které oceňuji množství informací, čtivost s jakou je napsána a svědectví o době.

Hodnocení 100 %

Mohlo by vás zajímat

Čarodějky - Karin Krajčo Babinská BESTSELLER

4.8 z 5 hvězdiček

pevná vazba

Magický příběh z pera bestsellerové autorky Karin Krajčo Babinské vás zavede do světa, kde se rodinná tajemství prolínají s bylinkami,...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet Sdílet

Nejnovější články