4.8 z 5 hvězdiček
pevná vazbaRECENZE: Kdybych ti rozuměl, tvářil bych se takhle?
Začtěte se do knihy Alana Aldy, která humorně rozebírá teorii komunikace. Na reálných případech ze svého života pak ukazuje, jak tuto teorii převést do praxe.
Alan Alda, oceňovaný autor bestsellerů i slavný Hawkeye Pierce ze seriálu M*A*S*H, nám v knize Kdybych ti rozuměl, tvářil bych se takhle? přibližuje příběh o lepší komunikaci v každodenním životě, ať už hovoříte s přáteli, zaměstnavateli, doktory či s kýmkoliv jiným. Autor v knize také zkoumá empatii, která je při komunikaci velice důležitá. Knihu vydalo nakladatelství XYZ ve společnosti Albatros Media, a. s.
-
4.5 z 5 hvězdiček
knihaAlan Alda, mnohokrát oceněný autor bestsellerů a slavný Hawkeye Pierce ze seriálu M*A*S*H, nám vypráví fascinující příběh o tom, jak se vydal objevovat stále lepší způsoby komunikace, aby je mohl později naučit i všechny své...
„Fakt, že se opravdově nepřibližujeme lidem, s nimiž se snažíme komunikovat, a pak narážíme na komplikace nepochopení, je pískem v soukolí každodenního života.“
Autor dostal nabídku od televizního producenta moderovat pořad na PBS s názvem Scientific American Frontiers. Neměl však s rozhovory s lidmi, natožpak s vědci mnoho zkušeností. Sice s ním údajně producenti riskovali, ale vybrali si ho. Jak sám píše, cituji: „Byl jsem však báječně sebejistý. Pozici moderátora diskuzních pořadů jsem si už předtím párkrát vyzkoušel, ale ještě důležitější bylo, ž jsem si myslel, že by mi měl pomoci jeden z nástrojů mého povolání: schopnost naslouchat a reagovat. Navíc jsem absolvoval výcvik v improvizaci, což je jistý druh divadelního vzdělání – hry a cvičení, které vám umožní otevřít se druhému člověku, naladit se na něj, zapojit se s ním do tance myšlenek a pocitů a společně jít kamkoliv, kam vás zavede.“ Udělal však tři obrovské chyby…
Alan Alda poukazuje na to, že naslouchání začíná ještě před tím, než vůbec začnete komunikovat.
„Život je samozřejmě jedna velká improvizace. Nikdy nevíte, co přijde. Vaši partneři na jevišti života vždycky řeknou něco, co vás vyvede z míry.“
Kniha vypráví příběh o empatii a všelijakých problémech v komunikaci. Empatie zjevně vede k lepší schopnosti být trpělivý.
Dozvídáme se rovněž o nacvičování vyšší empatie u lékařů. Alda se setkal s Helen Riessovou, která si ve své vlastní práci uvědomila, jak moc je důležitá empatie ve chvíli, kdy byly ona i její pacientka napojeny na přístroj, který monitoroval jejich emoce. To ji přimělo nacvičovat vyšší empatii u ostatních lékařů k jejich pacientům. Vyšší empatii se můžeme ve skutečnosti naučit. Riessová autorovi této knihy řekla toto: „Zasvětím je do neurovědy empatie“ – jinými slovy je učí, jakým způsobem jsou propojeny naše mozky, aby přijímaly myšlenky a pocity ostatních. Potom mě překvapila tímto: „Neučí se to nikde na lékařské škole – celý ten koncept, že existuje teorie mysli – že můžeme provádět svého druhu mentální cestování časem a vstupovat do mysli ostatních.“
Jedna z kapitol se věnuje rovněž příběhu a mozku.
„Naše životy jsou plné příběhů, a přesto když chceme sdělit něco, co je pro nás důležité, často zapomínáme, že je za tím nějaký příběh. To je dokonce ještě zvláštnější, když si vzpomenete, jak hluboce zakořeněno je vyprávění příběhů v každém z nás.“
Kniha vypovídá o tom, co vše můžeme udělat s tím, abychom našli správný klíč k dobré komunikaci. Sám autor jej nalezl ve svém hereckém vzdělání a praxi. Pomohl tak učit ostatní, jak lépe komunikovat, především o věcech, o nichž se těžko hovoří nebo je velice složité jim vůbec porozumět.
Alan Alda jedenáct let moderoval oceňovaný pořad PBS Scientific American Frontiers, díky čemuž udělal rozhovory se stovkami vědců. Taktéž na PBS moderoval The Human Spark, který v roce 2010 získal ocenění Kavli za vědeckou žurnalistiku a v roce 2013 Brains on Trial. Za práci v komunikační vědě získal mimo jiné Medaili veřejného blahobytu Národní akademie věd USA, ocenění Národní vědecké rady USA za službu veřejnosti, cenu Scientific American za celoživotní dílo a ocenění Americké chemické společnosti za službu veřejnosti.
Kniha je rozdělena na dvě části. Část první – Všechno je o vztahování obsahuje jedenáct kapitol. Zde se například dozvídáme o divadelních hrách s inženýry, slovo padne o srdci a hlavě komunikace, dále první kapitola přináší pozorovací hry či čtení myšlenek.
Část druhá – Zlepšete se ve čtení ostatních má dalších deset kapitol. Jmenovitě – temná empatie, čtení mysli čtenáře, sounáležitost atd.
Kniha je psána zábavnou formou. Je určena těm, kteří se chtějí zlepšit či něco nového přiučit v komunikaci. Podstatná je i zmínka o již zmiňované empatii. Domníváte se, že se umíte vcítit dokonale do druhého člověka, nebo vám chybí špetka empatie? Kdo se zajímá o takovéto „věci“, toho kniha jistě nezklame.
Mohlo by vás zajímat
4.9 z 5 hvězdiček
pevná vazbaTak jako existuje den, existuje i noc. Jako existuje světlo, existuje i tma. Debora a Táňa jsou dvojčata, přesto jsou každá úplně jiná....
Nejnovější články
-
6 tipů, jak si vychovat malého knihomola
Hledáte zaručený způsob, jímž zajistit, aby si vaše dítě zamilovalo knihy a jejich čtení? Takový návod bohužel neexistuje, stejně...
-
5 nejzajímavějších biografií a rozhovorů pro měsíc říjen
Říjen je novinkami opravdu nabitý! Kromě skvělých Young Adult románů od KING COOLu a čtivých romancí z dílny značky RED vychází...
-
Děkujeme za vaši podporu! Chaos na farmě získal 2. místo v soutěži Hračka roku
S radostí vám oznamujeme, že stolní hra Chaos na farmě se díky vašim hlasům umístila na skvělém 2. místě v kategorii stolních her....