4.8 z 5 hvězdiček
pevná vazbaRECENZE: Umění žít
Naše redaktorka Jitka se pustila do zajímavého čtení – Umění žít od zenového mistra. Co v knize ji zaujalo? Čtěte v recenzi.
Zenový mistr Thich Nhat Hanh je celosvětově známý duchovní vůdce a básník, který je uctívaný díky svému učení a svým textům o pozornosti klidu a míru. Ve své knize Umění žít – Zakoušet klid a mír a svobodu teď a tady – poukazuje, jak šťastně žít v přítomném okamžiku. Pojďme si tedy o tom něco říci.
-
4.1 z 5 hvězdiček
pevná vazbaPozitivní nálada za každé situace? To je tak trochu utopie, ne? Kdo z nás by se dokázal neustále hihňat a pousmívat třeba ve chvíli, kdy se mu hroutí život, v práci na něj křičí šéf a doma partner/ka? Jedině neoblomný hipísák...
Thich Nhat Hanh je milý a pokorný mnich, kterého dr. Martin Luther King, Jr., nazval „apoštolem míru a nenásilí.“ Ve své knize poukazuje na sedm „meditací“, textů, které jsou založené na jeho posledních přednáškách před náhlou hospitalizací.
V knize je celá řada zajímavých myšlenek, které mě zaujaly. Hned v první kapitole autor mluví o prázdnotě. O prázdnotě lze prý přemítat také v pojmech pomíjivosti či nestálosti. „Pomíjivost znamená, že nic ve dvou následných okamžicích nezůstává stejné.“ Už řecký filozof Hérakleitos z Efesu konstatoval: „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.“ Zde je vysvětleno, že pakliže z řeky vystoupíme na břeh, a pak se do ní vrátíme koupat, voda je už jiná. A dokonce jsme se údajně změnili i my! V každém okamžiku se mění naše myšlenky, pocity, vjemy. Takže se ve stejné řece nemůžeme vykoupat dvakrát.
Jak slavně prohlásil existenciální filozof Jean – Paul Sartre: „Člověk je souhrnem svých činů.“ Jsme souhrnem všeho, co si myslíme, říkáme a děláme. Právě tak jako pomerančovník vytváří krásné květy, listy a plody, tak i my vytváříme myšlení, řeč a činy. A právě tak jako pomerančovník, i naše činy časem zrají. Můžeme najít sami sebe pouze v činech svého těla, řeči a mysli a pokračujeme jako energie prostorem a časem.
V knize padne řeč i na pochopení života a umírání. Abychom se zbavili úzkosti, strachu a lítosti. „Důležitá je kvalita našeho života, ne to, jak dlouho žijeme.“
Během života vytváříme energii. Něco říkáme, něco děláme. A právě každý náš čin a myšlenka nese náš podpis. A to, co činíme, ovlivňuje svět – a to je naše pokračující tělo. „Jsme jako hvězdy, jejichž světelná energie dál září vesmírem miliony let poté, co samy vyhasnou.“
Když někomu odpustíme, nalezneme v sobě klid. Učíme se celý život: „Náš život je učením. Náš život je poselstvím.“ A jaké je pravé umění žít? Měli bychom se cvičit, abychom viděli své pokračující tělo v přítomném okamžiku, jak konstatoval autor. Jestliže totiž dokážeme své pokračující tělo vidět ještě za svého života, budeme vědět, jak jej kultivovat, abychom v budoucnosti zajistili jeho krásné pokračování. Neexistuje tedy žádné já, které umírá. Existuje pouze transformace.
Zmínka padne i na pomíjivost. Ta je schopna přinášet štěstí, stejné jako i utrpení. Pomíjivost však neznamená nic špatného. Díky pomíjivosti se například těšíme ze zázraku čtyř krásných ročních období. Pomíjivostí lze ale i vyléčit NEMOC!!!
„Můžeme v sobě zalévat semínka, která chceme, aby rostla a transformovala se. Naše mysl je jako zahrada, v níž jsou nejrůznější semínka: semínka radosti, klidu, míru, bdělé pozornosti, porozumění a lásky, ale také semínka žádostivosti, zlosti, strachu, nenávisti a zapomnětlivosti. Vaše jednání a kvalita vašeho života záleží na tom, která semínka zaléváte. Zasadíte-li ve své zahradě rajčata, vyrostou rajčata. Stejně tak, jestliže ve své mysli zalijete semínko klidu a míru, bude klid a mír vzrůstat. Zalijete-li v sobě semínko štěstí, vše štěstí rozkvete. Pokud v sobě zalijete semínko vzteku, rozčílíte se. Z často zalévaných semínek vyrostou silné rostliny. Potřebujete tedy, aby z vás byl bdělý zahradník, budete pečlivě vybírat a zalévat jen ta semínka, která byste chtěli pěstovat. Nebudete zalévat semínka, jež nechcete nechat růst.“
Autor poukazuje na pět druhů výcviku k bdělé pozornosti, a to: 1. Úcta k životu, 2. Pravé Štěstí, 3. Pravá láska, 4. Láskyplná řeč a hluboké naslouchání a 5. Výživa a léčení.
Knihy s duchovní tématikou o harmonii či smyslu života si vždy ráda přečtu, poučím se a některé rady si vezmu i k srdci a řídím se jimi. Takové myšlenky, které mi mluví z duše, jsou mi sympatické, něco ve mně zanechají. Kniha Umění žít přináší řadu nových informací, textů, jak porozumět nejen sami sobě, ale i světu. Nese v sobě buddhistické učení. Jak žít, jak být opravdu šťastní.
Je potřeba být pozitivně naladěn a chtít něco se svým životem udělat, změnit. Přečíst takovou naučnou, motivační knihu je oním pomyslným prvním krokem. Ale pak je rovněž potřeba přenést informace z knihy i do praxe. A když mají lidé něco změnit, „vyjet“ ze zajetých kolejí, je to pro ně těžké. Ale nutno pamatovat, že nic není nemožné a že jde vše, co chcete, jen musíte opravdu chtít a nést své přesvědčení v srdci. A nevzdávat se při prvním nezdaru.
Všem našim Dobročtenářům přeji, aby uměli žít šťastně a nepromrhali ani minutu svého života
Mohlo by vás zajímat
4.9 z 5 hvězdiček
pevná vazbaTak jako existuje den, existuje i noc. Jako existuje světlo, existuje i tma. Debora a Táňa jsou dvojčata, přesto jsou každá úplně jiná....
Nejnovější články
-
3 důvody, proč využívat osobní odběr v našich prodejnách: Je rychlý, pohodlný a vždy ZDARMA!
Nemůžete se dočkat své objednávky? Využijte osobní odběr v našich prodejnách. Svou objednávku si můžete vyzvednout dříve, než...
-
5 největších pecek z Našeho nakladatelství pro měsíc listopad
Listopad přináší jedny z nejlepších titulů, které tento rok můžete na pultech českých knihkupectví objevit. Dnes si představíme...
-
Tohle je návrat jako blázen! Tohle může být hit jako blázen. Radka Třeštíková vydává novou knihu!
Kdo by neznal Bábovky od Radky Třeštíkové?! Kniha se stala obrovským bestsellerem, který okamžitě uchvátil české čtenáře a z...