RECENZE: Umění žít

RECENZE: Umění žít - titulní obrázek

Naše redaktorka Jitka se pustila do zajímavého čtení – Umění žít od zenového mistra. Co v knize ji zaujalo? Čtěte v recenzi.

Zenový mistr Thich Nhat Hanh je celosvětově známý duchovní vůdce a básník, který je uctívaný díky svému učení a svým textům o pozornosti klidu a míru. Ve své knize Umění žít – Zakoušet klid a mír a svobodu teď a tady – poukazuje, jak šťastně žít v přítomném okamžiku. Pojďme si tedy o tom něco říci.

 

Thich Nhat Hanh je milý a pokorný mnich, kterého dr. Martin Luther King, Jr., nazval „apoštolem míru a nenásilí.“ Ve své knize poukazuje na sedm „meditací“, textů, které jsou založené na jeho posledních přednáškách před náhlou hospitalizací.

V knize je celá řada zajímavých myšlenek, které mě zaujaly. Hned v první kapitole autor mluví o prázdnotě. O prázdnotě lze prý přemítat také v pojmech pomíjivosti či nestálosti. „Pomíjivost znamená, že nic ve dvou následných okamžicích nezůstává stejné.“ Už řecký filozof Hérakleitos z Efesu konstatoval: „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.“ Zde je vysvětleno, že pakliže z řeky vystoupíme na břeh, a pak se do ní vrátíme koupat, voda je už jiná. A dokonce jsme se údajně změnili i my! V každém okamžiku se mění naše myšlenky, pocity, vjemy. Takže se ve stejné řece nemůžeme vykoupat dvakrát.

Jak slavně prohlásil existenciální filozof Jean – Paul Sartre: „Člověk je souhrnem svých činů.“ Jsme souhrnem všeho, co si myslíme, říkáme a děláme. Právě tak jako pomerančovník vytváří krásné květy, listy a plody, tak i my vytváříme myšlení, řeč a činy. A právě tak jako pomerančovník, i naše činy časem zrají. Můžeme najít sami sebe pouze v činech svého těla, řeči a mysli a pokračujeme jako energie prostorem a časem.

V knize padne řeč i na pochopení života a umírání. Abychom se zbavili úzkosti, strachu a lítosti. „Důležitá je kvalita našeho života, ne to, jak dlouho žijeme.“

Během života vytváříme energii. Něco říkáme, něco děláme. A právě každý náš čin a myšlenka nese náš podpis. A to, co činíme, ovlivňuje svět – a to je naše pokračující tělo. „Jsme jako hvězdy, jejichž světelná energie dál září vesmírem miliony let poté, co samy vyhasnou.“

Když někomu odpustíme, nalezneme v sobě klid. Učíme se celý život: „Náš život je učením. Náš život je poselstvím.“ A jaké je pravé umění žít? Měli bychom se cvičit, abychom viděli své pokračující tělo v přítomném okamžiku, jak konstatoval autor. Jestliže totiž dokážeme své pokračující tělo vidět ještě za svého života, budeme vědět, jak jej kultivovat, abychom v budoucnosti zajistili jeho krásné pokračování. Neexistuje tedy žádné já, které umírá. Existuje pouze transformace.

Zmínka padne i na pomíjivost. Ta je schopna přinášet štěstí, stejné jako i utrpení. Pomíjivost však neznamená nic špatného. Díky pomíjivosti se například těšíme ze zázraku čtyř krásných ročních období. Pomíjivostí lze ale i vyléčit NEMOC!!!

„Můžeme v sobě zalévat semínka, která chceme, aby rostla a transformovala se. Naše mysl je jako zahrada, v níž jsou nejrůznější semínka: semínka radosti, klidu, míru, bdělé pozornosti, porozumění a lásky, ale také semínka žádostivosti, zlosti, strachu, nenávisti a zapomnětlivosti. Vaše jednání a kvalita vašeho života záleží na tom, která semínka zaléváte. Zasadíte-li ve své zahradě rajčata, vyrostou rajčata. Stejně tak, jestliže ve své mysli zalijete semínko klidu a míru, bude klid a mír vzrůstat. Zalijete-li v sobě semínko štěstí, vše štěstí rozkvete. Pokud v sobě zalijete semínko vzteku, rozčílíte se. Z často zalévaných semínek vyrostou silné rostliny. Potřebujete tedy, aby z vás byl bdělý zahradník, budete pečlivě vybírat a zalévat jen ta semínka, která byste chtěli pěstovat. Nebudete zalévat semínka, jež nechcete nechat růst.“

Autor poukazuje na pět druhů výcviku k bdělé pozornosti, a to: 1. Úcta k životu, 2. Pravé Štěstí, 3. Pravá láska, 4. Láskyplná řeč a hluboké naslouchání a 5. Výživa a léčení.

Knihy s duchovní tématikou o harmonii či smyslu života si vždy ráda přečtu, poučím se a některé rady si vezmu i k srdci a řídím se jimi. Takové myšlenky, které mi mluví z duše, jsou mi sympatické, něco ve mně zanechají. Kniha Umění žít přináší řadu nových informací, textů, jak porozumět nejen sami sobě, ale i světu. Nese v sobě buddhistické učení. Jak žít, jak být opravdu šťastní.

Je potřeba být pozitivně naladěn a chtít něco se svým životem udělat, změnit. Přečíst takovou naučnou, motivační knihu je oním pomyslným prvním krokem. Ale pak je rovněž potřeba přenést informace z knihy i do praxe. A když mají lidé něco změnit, „vyjet“ ze zajetých kolejí, je to pro ně těžké. Ale nutno pamatovat, že nic není nemožné a že jde vše, co chcete, jen musíte opravdu chtít a nést své přesvědčení v srdci. A nevzdávat se při prvním nezdaru.

Všem našim Dobročtenářům přeji, aby uměli žít šťastně a nepromrhali ani minutu svého života

Mohlo by vás zajímat

Čarodějky - Karin Krajčo Babinská BESTSELLER

4.8 z 5 hvězdiček

pevná vazba

Magický příběh z pera bestsellerové autorky Karin Krajčo Babinské vás zavede do světa, kde se rodinná tajemství prolínají s bylinkami,...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet Sdílet

Nejnovější články