4.9 z 5 hvězdiček
pevná vazbaRECENZE: Zápisky ze Severní Koreje
Michael Palin – jméno, které znají nejen fanoušci Monty Pythonů, ale i čtenáři a milovníci cestopisných dokumentů. Na tuzemský trh se nedávno dostala úchvatná publikace Erebus – Příběh ztracené lodi, která naplno ukázala, že autor dokáže nejen předávat „suchá“ data, ale i psát opravdu čtivým způsobem. Jako by napsal knihu ten zábavný a vtipný profesor dějepisu, jehož vyprávění jste vždy rádi poslouchali, ač vám onen předmět jinak moc neříkal. Zápisky ze Severní Koreje vznikly v době, kdy Palin natáčel v nejuzavřenější (a asi i nejnenáviděnější) zemi světa dokument (ten byl uveden i u nás v českém znění pod názvem Michael Palin v Severní Koreji). Stojí letmý pohled za oponu totalitní diktatury za to, nebo se jedná o nepříliš záživné čtení?
Hned úvodem stojí za to si říct, že výše jmenovaný dokument rozhodně stojí za zhlédnutí. Řada zajímavých historek popsaných v knize pak dostane docela nový rozměr. Nicméně pochopitelně v knize, která je sestavena z poznámek, či chcete-li deníku, který si autor během pobytu a natáčení v Koreji vedl, najdeme řadu zajímavostí, jež ve filmovém záznamu nejsou (a naopak). Takže rozhodně stojí za to užít si obojí. Přesto - Zápisky budou dávat smysl i bez zhlédnutí dokumentu. Nejen díky své čtivosti a typicky suchému britskému humoru (který je našinci tolik blízký – Michael Palin sám o nás jednou řekl, že jsme nejvtipnějším národem světa), který místy v textu více než výrazně prosakuje, ale i díky bohatému obrazovému doprovodu v podobě autorem či štábem pořízených fotografií, jež v knize nalezneme.
-
3.8 z 5 hvězdiček
pevná vazbaZáblesk života v nejuzavřenější zemi světa očima nejoblíbenějšího britského světoběžníka.V květnu roku 2018 někdejší člen slavných Monty Python a zanícený cestovatel Michael Palin strávil dva týdny v notoricky tajnůstkářské...
Tento titul rozhodně není určen někomu, kdo se chce dozvědět co nejvíc o Severní Koreji, nebo snad doufá v to, že autor přináší nějaké šokující svědectví o životě v oné zemi (k nějakému hlubšímu poselství rozhodně poslouží třeba kniha české koreanistky Niny Špitálníkové – Mezi dvěma Kimy, tato autorka mimochodem připravuje knihu plnou autentických výpovědí občanů KLDR z různých společenských vrstev, nazvanou Svědectví o životě v KLDR).
Nejen autor, ale celý štáb byl během pobytu pochopitelně velmi ostře sledován a kontrolován, takže se jen tu a tam (a velmi zlehka) podaří nahlédnout za závoj pečlivě budované propagandy a neochoty občanů sdílet kritický názor. Nejtemnějších odstínů nabírá vyprávění právě v momentech, kdy v rozhovorech s nejrůznějšími lidmi Palin velmi opatrně nadhodí kritickou otázku či politické téma – jindy přátelští a sdílní lidé se se vší opatrností stáhnou do sebe a neodhalí vlastně nic. Jelikož ale málokdo může vyrazit do země na vlastní pěst a udělat si na věci nezprostředkovaný názor, je kniha stále dosti přínosná.
Zajímavý je už jen přejezd hranice mezi Čínou a KLDR, kdy na jednom břehu řeky vidíme novodobou metropoli, a na druhém kraj jako vystřižený z doby řadu dekád nazpátek. Už jen tento, autorem jak v knize, tak dokumentu, vyzdvihovaný kontrast ukazuje mnohé. Tuto celkovou negativní stránku Palin bohatě vyvažuje vlastními domněnkami a názory, z kterých je zřejmé, že rozhodně na zemi nemá zkreslený názor, na druhou stranu je velmi diplomatický (i díky tomu se krom tehdy uvolněnější situace v zemi se svými kolegy dostal tam, kam dosud žádný dokumentarista) a někdy až lehce cynický humor z textu rozhodně dává na vědomí, co si o určitých věcech myslí. Zároveň si všímá právě těch drobných nuancí, které všední realitu v zemi, které tvrdou rukou vládne diktátorský režim Kimů odrážejí snad nejvíce a nejlépe – třeba absenci jakékoli reklamy, nahrazenou budovatelskými hesly a propagandistickými plakáty (velmi zajímavá je kupříkladu i návštěva ateliéru výtvarného umění, kde ona propaganda – prakticky jediné „povolené“ umění v zemi vzniká).
Zápisky i dokument však rozhodně nejsou jen politicky laděné a nesnaží se vrhat na zemi vyloženě špatný stín, dočteme se o autorových jak pozitivních, tak negativních dojmech a zážitcích, které rozhodně nepostrádají tak velkou autenticitu, jakou si může přísně sledovaná a kontrolovaná návštěva západních dokumentaristů v odříznuté a silnou ideologií prodchnuté zemi dovolit.
Jednoznačně nejsilnější a nejlepší jsou v knize ty momenty, kdy se Palin setkává s běžnými lidmi, které vykresluje jako pilné a nesmírně svědomité. Protože to je stránka Severní Koreje, která je často propagandou, ale i novinovými titulky o Kim Čong-unovi a všech hrůzách opomíjená. Stránka lidskosti. Autor si mne získal právě tím, že na jednu stranu nepřistupuje ke všemu nekriticky, ale snaží se hledat i pozitiva a všednost, skryté za občas zkreslenými představami o tom, „jak to tam vypadá.“ I přes všudypřítomnou „Potěmkinovu vesnici“ však čtením místy prosakuje chlad, jakož ale i hřejivý pocit lidskosti tam, kde se vypravěč sbližuje třeba s „kontrolory,“ kteří jej na jeho cestě doprovázejí.
Verdikt
Zápisky ze Severní Koreje rozhodně nejsou nějakým uceleným pohledem na jednu z nejděsivějších, a zároveň z nejvíce fascinujících zemí světa. Jak autor sám na přebalu uvádí, jde jen o pouze letmý pohled, který je navíc silně subjektivní. Palin ve svých zápiscích a poznámkách z dvoutýdenní cesty rozhodně nešetří pochybnostmi a kritikou, na druhou stranu nepřehlíží ani případná pozitiva. Michael Palin je navíc natolik zcestovalým a zkušeným vypravěčem, že tenkou knížku plnou fotek přečtete na jedno či dvě posezení.
Země, která by chtěla zůstat izolovaná a zároveň se otevřít světu. Země plná protikladů, hrůz, ale i krás a milých lidí, kteří dokáží žít vzdor všudypřítomné chudobě a tvrdému režimu. Tak nám Severní Koreu předkládá tento krátký, ale krásně napsaný a vyvedený titul, který rozhodně stojí za přečtení.
Mohlo by vás zajímat
3.8 z 5 hvězdiček
pevná vazbaZáblesk života v nejuzavřenější zemi světa očima nejoblíbenějšího britského světoběžníka.V květnu roku 2018 někdejší člen slavných Monty...
Nejnovější články
-
3 důvody, proč využívat osobní odběr v našich prodejnách: Je rychlý, pohodlný a vždy ZDARMA!
Nemůžete se dočkat své objednávky? Využijte osobní odběr v našich prodejnách. Svou objednávku si můžete vyzvednout dříve, než...
-
5 největších pecek z Našeho nakladatelství pro měsíc listopad
Listopad přináší jedny z nejlepších titulů, které tento rok můžete na pultech českých knihkupectví objevit. Dnes si představíme...
-
Tohle je návrat jako blázen! Tohle může být hit jako blázen. Radka Třeštíková vydává novou knihu!
Kdo by neznal Bábovky od Radky Třeštíkové?! Kniha se stala obrovským bestsellerem, který okamžitě uchvátil české čtenáře a z...