Přidejte své hodnocení knihy
Hodnocení našich knihkupců: 0.0 z 5
Defekt
Stav Velmi dobrý
Vada Natržený a zašpiněný přebal, naražené desky, zažloutlé a zašpiněné ořezy stran s rýhami.
Kniha ( pevná vazba )
Píše se rok 1942 a Židé na Slovensku nesmí vycházet z domu po deváté hodině večer, nesmí se shromažďovat, nesmí chodit do školy... příkazy se vrší jeden za druhým. A přichází další: svobodné ženy ve věku šestnácti až třiceti šesti let dostávají rozkaz dostavit se na nucené práce. Jejich příbuzní mají o své nejbližší strach, ale snaží se o… Přejít na celý popis
Nová série Jennifer L. Armentrout je tady! Osmnáctiletá Trinity vidí duchy a zjevení, což ji nutí skrývat. Kdyby totiž padla do spárů démonů, nikdo je už nezastaví... Více informací
Píše se rok 1942 a Židé na Slovensku nesmí vycházet z domu po deváté hodině večer, nesmí se shromažďovat, nesmí chodit do školy... příkazy se vrší jeden za druhým. A přichází další: svobodné ženy ve věku šestnácti až třiceti šesti let dostávají rozkaz dostavit se na nucené práce. Jejich příbuzní mají o své nejbližší strach, ale snaží se o pozitivní přístup: dokážou ostatním, že Židé jsou pracovití a poctiví, dívky si vydělají pár korun a vrátí se zase domů. Ženy si tedy oblečou své nejlepší šaty, do kufru zabalí to nejpotřebnější a vydávají se na cestu. Nevědí však, že jejich vláda v čele s prezidentem Tisem zaplatila Německu za jejich deportaci. Ze slovenského Popradu tak vyjíždí transport s nicnetušící tisícovkou žen, které čeká postupná likvidace. Jejich osudy mapuje tato kniha.
4.1 z 5 10 hodnocení čtenářů
6× 5 hvězdiček 1× 4 hvězdičky 2× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 1× 1 hvezdička
Hodnocení našich knihkupců: 0.0 z 5
Lucie registrovaný uživatel 1 z 5 hvězdiček
Autorka plácání páté přes deváté, nesmyslně skáče z místa na místo. Připadalo mi to, jako, že chtěla prostě napsat o tématu, který táhne, ale přitom vůbec neumí psát.
Eva Francová registrovaný uživatel 3 z 5 hvězdiček
Kniha mapuje osudy dívek ze Slovenska, jejichž transport byl první ženský do Osvětimi. Příběh začíná v roce 1942, kdy židovské dívky na Slovensku musí odjet na nucené práce, pod nímž se skrývá hrůza koncentračního tábora. Slibují jim na tři měsíce, ale většina se již nevrátí vůbec, pár přeživších musí hrůzy Osvětimi snášet tři roky. Na tuhle knihu jsem se těšila, mám ráda skutečné příběhy z období druhé světové války. Bohužel, nadšení se nedostavilo. Kniha je částečně psána jako román a částečně jako přímé vzpomínky dívek, které přežily první transport. Ze začátku se objevují až příliš zdlouhavé romantické pasáže, které popisují oblast Humenného a krásy Slovenska. Na prvních sto stranách se nedozvíme nic důležitého a stále dokola se tu pouze píše, že dívky budou muset odejít. V knize je neskutečně moc jmen, které jsou si navíc podobné a já se v nich opravdu ztrácela, i když se autorka snaží dívky od sebe odlišovat a u každé píše její číslo, které v Osvětimi dostala. Nejzajímavější pro mě byl asi konec, kdy se věnujeme jednotlivě přeživším dívkám a dozvídáme se, co bylo po válce. Chápu, že autorka chtěla poukázat jako celek právě na první transport 999 žen ze Slovenska, ale kdyby se kniha věnovala méně ženám, bylo by to lepší. Ale abych jen nekritizovala. Určitě bylo poučné dozvědět se něco více o postavení slovenské vlády v době druhé světové války. Často se o tom nepíše, takže to pro někoho může být i překvapivé. A hlavně téma jako takové (druhá světová válka, koncentrační tábory, síla lidí přežít) je nesmírně důležité si neustále připomínat.
Získejte přehled o vývoji ceny za posledních 60 dní.