»Úvod do meditace« člověku umožňuje, aby si osvojil meditaci v rámci samostudia. Člověk tedy nepotřebuje navštěvovat »guruy« či »jogíny«, kteří by mu za drahé peníze namlouvali, že mu dokážou přinést »spásu«, ačkoliv by v něm pouze vzbuzovali závislost, využívali jej, otravovali jeho myšlení a zotročovali jeho vědomí.
Studium meditace je ovšem velmi tvrdé a vyžaduje velké nasazení, vůli se učit a schopnost vytrvat, chce-li člověk dospět k tomu, aby požíval nepředstižných darů vědomí. Rychlokurzy nebo intenzivní kurzy, jež jsou všude nabízeny pro netrpělivce, mohou sice působit lákavě, ale jsou také nanejvýš klamné a nebezpečné, a především: nepřináší žádný efekt.
Mnozí lidé věří tomu – nečinně čekajíce na blesk z čistého nebe –, že ke správnému způsobu života a správnému smýšlení dospějí tím, že budou sedět na kraji cesty.
Meditace neslouží jednoduše k uvolnění – kvůli čemuž ji doporučují i lékaři –, nikoliv, meditace slouží především k sebedisciplíně člověka, ke školení jeho vědomí, k poznání a k tomu, aby se dopracoval niterního míru a vyrovnanosti a aby vůbec zvládl svůj život.
Bude-li člověk tuto knihu podrobně a pozorně studovat a bude-li jednat na základě objasňovaných vědomostí, tak se mu dostane souvisejících a mnoha jiných poznatků.