RECENZE: Královny hrůzy – Dechberoucí sbírka mrazivého čtení

RECENZE: Královny hrůzy – Dechberoucí sbírka mrazivého čtení - titulní obrázek

Královny hrůzy jsou jednou z těch antologií, které upoutají na první pohled už jen výraznou obálkou (ta je převzata z původního vydání), krásným formátem i rozsahem. Jedná se o skutečný špalík o 568 stranách nabitý příběhy, jejichž čtení má nabízet příjemný exkurz do dob dávno minulých, poučení, ale i mrazení v zádech. Příběhy autorek, které se proslavily, i těch, jež se neproslavily ožívají na stránkách knihy, která by od pohledu neměla chybět v knihovničce žádného milovníka hororů už jen proto, že několik z nich vychází v češtině poprvé. Podobně jako třeba H. P. Lovecraft, nebo E. A. Poe jsou i tyto ženské autorky skutečnými průkopnicemi žánru. Jsou ale povídky v tomto souboru čtivé i po tolika letech, nebo se na nich podepsal zub času?

 

  • Královny hrůzy - Graeme Davis Nedostupné

    3.5 z 5 hvězdiček

    pevná vazba

    Tato nová antologie strašidelných a hororových příběhů z per význačných britských a amerických spisovatelek představuje současným čtenářům klasické povídky jako „Žlutá tapeta“ Charlotte Perkins Gilman, i zapomenuté mistrovské...

 

Editorem, stojícím za celou sbírkou duchařských a děsivých příběhů je Graeme Davis, který u tohoto titulu vykonal skutečně mravenčí práci a dal dohromady dobové příběhy z per amerických a britských autorek z doby konce a přelomu 19. století. Mezi Královny hrůzy zařadil kupříkladu taková jména, jako je Mary Shelley (Frankenstein), Harriet Beecher Stowe (Chaloupka strýčka Toma), nebo třeba překvapivě Louisa May Alcott (Malé ženy).

Vedle těchto známých jmen jistě v knize narazíte i na taková, o jakých jste nikdy neslyšeli. O to víc budete možná překvapeni tím, že tu nejsou příliš patrné poklesy kvality a líbilo se mi naprosto vše (byť tu a tam s menšími výhradami). Což je vzácné u povídek od jednoho autora, natož ještě v případě, kdy jich je celá řada od nejrůznějších tvůrkyň.

Královny hrůzy jsou výjimečný počin už jen z toho důvodu, že se v něm dostává prostoru spisovatelkám, které svého času nemohly publikovat jinak než často pod mužskými pseudonymy ve všelijakých periodikách. Zde je jim věnována zvláštní pozornost v knize, jež má jednak krásnou obálku, díky níž rozhodně nezapadne, jednak velký formát a každé autorce se dostává medailonku, který ji dostatečně představuje.

Ačkoli je u leckteré povídky patrné, že spisovatelky musely být poplatné požadavkům vydavatelů a své cílové skupiny (tudíž se jednalo většinou o dobové ženské čtení), ovšem i přesto mezi řádky vystupuje nadání pisatelek. Paradoxně někdy dokonce ta známější jména prohrávají na plné čáře s méně proslulými.

Děsivě dobré povídky (jak je v předmluvě popisuje Graeme Davis) tak určitě v případě tohoto díla nejsou přehnaným souslovím. Dokonale poslouží všem čtenářům současné Královny hrůz – spisovatelky Darcy Coates, ale rovněž třeba i těm, kterým stejně jako mně učaroval lovecraftovský Rybář.

Je nutno si uvědomit, že horor nemusí vždy explicitně děsit. Tu jde o plíživou, mrazivou atmosféru, tady zase o překvapivou pointu s ponaučením, a tam třeba o zdlouhavost života, naplňující se proroctví a ukázku toho, jak tehdejší lidé smýšleli – a že smrt či bolest nebyly zdaleka tím největším strachem, jako spíš součást života. Strach je zkrátka z nejsubjektivnějších smyslů, a tato sbírka, která na něj brnká těmi nejbarvitějšími tóny, je toho důkazem. Mnohdy jsem se ani nevyhnul přímým paralelám ke kupříkladu baladám od „našeho“ Karla Jaromíra Erbena, které v sobě rovněž nesly koňskou dávku poučení (vedle děsu samozřejmě).

Verdikt

Královny hrůzy jsou povinností pro příznivce ne pouze hororu, ale literatury obecně. Letité příběhy totiž poskytují nejen průřez toho, jakým způsobem, jazykem a jaké příběhy se tehdy psaly, ale i dává oku čtenářovu k dispozici možnost sledovat počátky žánru v povídkách, na které se často málem pozapomnělo. Vytříbený, barvitý jazyk, poutavá atmosféra a nápaditost sice v archaických textech mohou někdy zapadnout do šedi průměru, možná vás ani nebudou děsit, to však není jejich chybou. Horor se za ta léta vyvinul a proměnil, a zatímco toho času byly ve čtení spíš poučení a lidskost, hledáme dnes my děsy poněkud přímočařejší, méně komplexní ve své odhalenosti (ne ve fantazii a vynalézavosti, ale to by bylo na delší lokte). Na to nehledě, že co je v hororech standardem dnes, bylo by tehdy bráno za pokleslost, a tedy by nebylo publikovatelné.

Pokud oplýváte představivostí, budete se bát i zde. Jen možná ne tehdy, kdy byste to čekali. Jednotlivé části jsou výborně zapsané a nezadají si ani s nejšpičkovějšími a známějšími zástupci žánru. Jde tak o skutečný klenot, který prostě nesmíte přehlédnout a jen těžko se na něm i díky kvalitnímu překladu hledají negativa. Na poli hororu u nás těžko letos vyjde zajímavější a zásadnější kniha…

 

Hodnocení: 90 %

Mohlo by vás zajímat

Čarodějky - Karin Krajčo Babinská BESTSELLER

4.8 z 5 hvězdiček

pevná vazba

Magický příběh z pera bestsellerové autorky Karin Krajčo Babinské vás zavede do světa, kde se rodinná tajemství prolínají s bylinkami,...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet Sdílet

Nejnovější články