4.8 z 5 hvězdiček
E-knihaE-kniha
- Ihned ke stažení
-
Kniha je ve formátech mobi PDF ePUB
197 Kč s DPH
Jsme transparentní
Paměti Zuzany Fried-Preissové jsou zajímavé a přínosné hned z několika důvodů. Především jako dlouholetá pracovnice zahraničního vysílání renomované společnosti BBC a později i Rádia Svobodná Evropa seznamuje čtenáře s organizací práce v BBC (např. popisuje, jak vypadal konkurz na obsazení místa redaktorky, jímž musela projít), ale i se vztahy… Přejít na celý popis
-
Nedostupné
Vtipná, hřejivá i dojemná romance o Florence, stínové autorce, která už nevěří v lásku, a jejím redaktorovi Benjim, jež se po tragické události stává duchem, stále věřícího v lásku. Více informací
K tomuto produktu zákazníci kupují
-
Novičok nebo kulka
-
Morální inteligence aneb neztrácejme lidství
-
Kdy proběhla evoluce?
-
Ekonomie dobra a zla
-
Nikdy se nevzdávej
-
Evropská integrace z pohledu teorie veřejné volby
-
Breviář pozitivní anarchie
-
Obchodníci se strachem
-
Z kapitalismu do socialismu a zpět
-
Jak dlouho přežije lidstvo
-
Mé dětství v socialismu
-
Vztahy bez stížností
-
Spolu \"alejí Evropy\" - 100 let nizozemsko-česko-slovenských vztahů
-
Střední Evropa. Komparace vývoje středoevropských států
-
Evropa, Rusko, teroristé, běženci
-
Frida nespoutaná
-
Česká inteligence 20. století
-
Od Listopadu po Novu
-
Abych nezapomněl
-
Žila jsem s oddaným komunistou: Československo - můj osud 1934-1968
-
T. G. Masaryk a Václav Havel
-
Špinavá hra
-
Česká filharmonie pod tlakem stalinské kulturní politiky v padesátých letech
-
Masaryk iritující a fascinující
Paměti Zuzany Fried-Preissové jsou zajímavé a přínosné hned z několika důvodů. Především jako dlouholetá pracovnice zahraničního vysílání renomované společnosti BBC a později i Rádia Svobodná Evropa seznamuje čtenáře s organizací práce v BBC (např. popisuje, jak vypadal konkurz na obsazení místa redaktorky, jímž musela projít), ale i se vztahy v československé redakci, které nebyly vždy idylické. Třecí plochy byly jednak mezi Čechy a Slováky, ale zejména uvnitř slovenské části redakce mezi slovenskými nacionalisty a tzv. Čechoslováky. Při své práci se setkala s řadou osobností, např. lidmi, kteří se pracovně stýkali s prezidentem Benešem.
Cenné je také svědectví o jejím působení v mnichovské redakci Svobodné Evropy v první polovině osmdesátých let, stejně jako její líčení tehdejšího Německa, zejména jeho rozporuplný obraz, pokud jde o vztah k minulosti.
Kniha přináší rovněž postřehy z autorčiných cest napříč světem. Srovnává život v Kanadě se životem v Evropě, prostřednictvím svého druhého manžela poznává nelichotivý obraz Rakouska sedmdesátých let minulého století, který silně rezonuje s tím, jak viděl tuto zemi spisovatel Thomas Bernhard. Navštívila Izrael a viděla velmi zblízka izraelsko-palestinský konflikt. Záleží na čtenáři, zda bude vždy s jejími názory souhlasit, ale rozhodně stojí za zamyšlení.
A hodně náročný byl i její život soukromý. Jako dvacetiletá studentka se rozhodla emigrovat do Velké Británie, kde chtěla hlavně studovat. Zpočátku spoléhala na svého přítele, později manžela, který ji však po pár letech opustil. Zůstala sama s malou dcerkou, o kterou se musela postarat, což rozhodně vyžadovalo, silnou, houževnatou a cílevědomou osobnost. A že takovou osobností Zuzana Fried-Preissová opravdu je, o tom se může čtenář přesvědčit sám.
Zuzana Fried-Preissová se narodila v roce 1944 v horské oblasti poblíž Žiliny. Po ukončení středoškolských studií nebyla z kádrových důvodů přijata na slovenské vysoké školy, ale v roce 1961 odešla studovat hispanistiku a anglistiku na Karlovu univerzitu v Praze.
V roce 1964 zůstala jako emigrantka v Londýně, kde od té doby žila. V roce 1966 se stala redaktorkou československé sekce zahraničního vysílání BBC. Po deseti letech v Británii a BBC odešla se svým druhým manželem do Kanady, kde pokračovala ve studiu a v publicistické činnosti.
Po čtyřech letech znovu přesídlila do Británie a vrátila se na své původní místo v BBC. V roce 1981 se přesunula do Spolkové republiky Německo, kde přijala nabídku na místo redaktorky v československé redakci Rádia Svobodná Evropa v Mnichově. V lednu 1985 se vrátila do Londýna jako korespondentka československé redakce Svobodné Evropy a působila na tomto pracovišti RFE až do jeho zrušení po pádu komunismu.
Několik dalších let pracovala jako externí konzultantka britského ministerstva zahraničí a později pro BBC Monitoring Services. V roce 1994 se rozhodla vrátit do České republiky, kde spolupracovala s americkou Informační službou pro zahraniční rozhlasové vysílání (FBIS, Foreign Broadcasting Information Service), a externě přispívala svými komentáři slovenské redakci Svobodné Evropy.
Má dvě děti, dceru Stephanii a syna Jonathana, které žijí s rodinami v Británii.
Hodnocení a recenze čtenářů Nápověda
0.0 z 5 0 hodnocení čtenářů
0× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička
Přidejte své hodnocení produktu
Vývoj ceny Nápověda
Získejte přehled o vývoji ceny za posledních 60 dní.
Články, které stojí za pozornost
- 6 tipů, jak si vychovat malého knihomola
- Zpovědní klub – máte rádi med? Tahle kniha je ještě sladší! | RECENZE
- Romance plná britského humoru a další knižní novinky | Vůně nových knih 33
- Naše matka – dusivé pokračování, které zraje k dokonalosti | RECENZE
- Poslechněte si Dobrý rozhovor se Štěpánem Kozubem a poznejte jeho duši i postoj k umění
- Epizody 2084 – orwellovská povídková divočina, která odhaluje temné stránky pokroku | RECENZE
- Děkujeme za vaši podporu! Chaos na farmě získal 2. místo v soutěži Hračka roku
- Dárkové knižní poukázky: Ideální firemní dárek pro zaměstnance nejen na Vánoce
- Nenasytní mrtví pokračují v nastavených kolejích, jen svižněji a lépe | RECENZE
- Pohádková young adult romantasy od Stephanie Garber a další knižní novinky | Vůně nových knih
- 4 nejčtivější kousky od značky RED pro měsíc říjen
- Bylo nebylo jedno zlomené srdce – magie, intriky, krutý princ a jedna naivní dívka | RECENZE