Viola Stern Fischerová byla statečnou slovenskou ženou židovského původu, které se podařilo přežít holocaust. Jako mladá dívka prošla čtyřmi koncentračními tábory a hrůznými Mengeleho pokusy, které prováděl na ženách. Její utrpení bylo tak velké, že uvažovala i o sebevraždě. Díky své inteligenci a statečnosti se nakonec jako jediná z rodiny zachránila, a přestože ji vzpomínky pak pronásledovaly celý život, dokázala po válce ještě studovat, založit rodinu a vychovat děti.
Emotivní kniha Mengeleho děvče (2017), kterou napsala společně se spisovatelkou Veronikou Homolovou Tóthovou, zaznamenává právě tyto, ale i další její osudy jak během války, tak i před a po ní.
Vyhnali nás z vagóna a selektovali. Selektoval nás doktor Mengele. On stál při rampe, mal esesácku uniformu, čierne rukavice, biely plášť, esesácku čiapku, zodvihla sa rampa a rukou ukazoval. Doĺava, doprava. Bez problémov. Nespýtal sa nikoho.
Viola Stern Fischerová zemřela ve věku 94 let a zůstaly po ní dvě dcery a čtyři vnuci a pravnuci. Město Lučenec jí krátce před smrtí udělilo čestné občanství.