Hana Hegerová – Královna šansonu

Hana Hegerová – Královna šansonu - titulní obrázek

Celebrit máme v českých luzích a hájích víc než dost, o tom není pochyb, ale ruku na srdce, můžeme každou z nich nazvat také legendou? Možná by se daly spočítat na prstech jedné ruky, kdo mezi ně však patří určitě, je jedna z našich nejznámějších hudebních interpretek, zpěvačka Hana Hegerová.

Velká dáma šansonu, Edit Piaf z Prahy, Šansoniérka se slovanskou duší - pod takovými jmény je Hana Hegerová známá v zahraničí, stejně jako u nás. Širokou veřejnost i odborné kritiky okouzlovala vždy svou schopností dát poetickým, citlivým a mnohdy smutným textům navíc duši. S tak emotivním podáním hudebních textů se setkáváme skutečně jen u málokoho. Ne nadarmo bývá přirovnávána ke slavné francouzské šansoniérce Edit Piaf!

Dívko stopená do mechu
zataj svůj dech Soumrak láme se ve spěchu
na hrotech střech
Slyš jak pták volá nad sosnou
Vive l´amour! Stromy ozvěnou honosnou

vrací to v dur

(Stará píseň)

 

 

 

Překvapením může pro někoho být i fakt, že Hana Hegerová se během své kariéry nevěnovala pouze zpěvu. Byla také herečkou. Pamětníci si jistě vzpomenou na film z roku 1964 Kdyby tisíc klarinetů, kde Hana Hegerová přímo září. Ani divadelní prkna ji neminula. Svůj pěvecký i herecký talent úspěšně uplatňovala v divácky oblíbených divadlech Semafor a Rokoko.

Hana Hegerová (1931-2021), původem ze Slovenska, jejíž vlastní jméno je Carmen Mária Štefánia Beatrix Farkašová, dosáhla i několika významných ocenění. Prezidentem Václavem Havlem jí byla udělena medaile Za zásluhy, prezidentem Milošem Zemanem pak Řád Tomáše Garrigua Masaryka a slovenským prezidentem Andrejem Kiskou Řád Ĺudovíta Štúra. Pro Hanu Hegerovou osobně však největším oceněním byla jistě nabídka vystoupit v pařížském „chrámu šansonu“, světoznámé Olympii. Zpívala zde po boku samotného Gilberta Bécauda či Juliette Greco a měla obrovský úspěch.

Oslovovali ji a desky jí vydávali takoví giganti tehdejšího hudební průmyslu, jako byly firmy Decca či Phillips. Nikoho tedy nemohlo překvapit, když „za významné přispění k propagaci francouzského šansonu a francouzské kultury obecně“ obdržela rytířskou hvězdu francouzského Řádu umění a literatury a Řád za zásluhy. Bohužel, politická doba po roce 1968 ji neumožnila vrcholu světové kariéry dosáhnout, což by se jí za jiných okolností bezpochyby podařilo.

Slunce po okraj a straně samy vřes a teď se duše kaj,

a v srdci tíhu nes,

tak tady je můj kraj,

tak to je moje mladí, tak to je domov můj, tak to je domov můj.

(Bože můj, já chci zpět)

 

Kniha Hana Hegerová - Královna šansonu

Na počest nedožitého jubilea, a jako oslavu života a umění Hany Hegerové, rozšířil novinář, producent a spisovatel Miroslav Graclík, původní vydání knihy z roku 2014 Hana Hegerová – Lásko prokletá, a vytvořil tak dílo – biografii Hany Hegerové – Hana Hegerová – Královna šansonu. Formou poutavého, dojemného a velice podrobného příběhu, představuje její pohnutý osobní život a pěveckou, ale i hereckou kariéru od začátku až do úplného konce.

Vyprávění je plné zajímavých historek, mnohdy i nelichotivých, které vytváří komplexní a vyrovnaný obraz hlavní hrdinky, aniž by jakkoliv popíralo její místo na vrcholu naší hudební scény, kam skutečně patří. Pro intenzivnější zážitek je text proložen množstvím kvalitních fotografií, z nichž některé nebyly dosud nikde publikovány, autentickými citáty a rozhovory. Fajnšmekrům udělá navíc radost kompletní diskografie a filmografie.

Miroslav Graclík si dal záležet, ostatně, není v tomto oboru žádným nováčkem. Rozhovory se známými osobnostmi a články psal již od mládí, v čemž pokračoval i jako redaktor různých novin na Valašsku, odkud pochází. Stojí rovněž za vznikem deníku Aha!, pracoval pro deník Blesk, Exkluziv a Sedmičku. Je autorem mnoha portrétů osobností české kultury a producentem více než stovky alb mluveného slova. V současné době šéfuje společenským a bulvárním titulům v mediální skupině MAFRA a spolupracuje s několika televizními stanicemi.

Teď, když napadl sníh, když je venku mráz, my jsme v závějích, závěje jsou v nás. Dřív než začne tát, slib, že zůstaneš, že zůstaneš rád, i když je to lež. U mě najdeš skrýš, nemusíš se bát. A než začne tát, všechno pochopíš, lásko prokletá, lásko prokletá, lásko prokletá, lásko prokletá. (Lásko prokletá)

 

Možná jste zvědaví a zajímá vás jen osud známé celebrity. Nebo máte zrovna sentimentální náladu? Znáte snad Hanu Hegerovou už léta a chcete na ni zavzpomínat? Ať už je to jakkoliv, kniha Miroslava Graclíka Hana Hegerová – Královna šansonu vám umožní Smutnou černou paní, jak ji někteří posluchači rádi říkají, lépe poznat, pochopit a soucítit s ní – tak, jako soucítila vždy ona s námi.

Kdyby Hana Hegerová v letošním roce po dlouhé nemoci neodešla, dožila by se úctyhodného věku 90 let. Pro ty, kteří ji milovali, dokážou ocenit její talent a procítěný projev, tu však zůstává dál – a její šansony s ní.

„Já na smrt samozřejmě myslím, jsem zralá osmdesátiletá paní, takže na to musím myslet. A mám to štěstí, že jsem rozumná, že se jí nebojím. Jenom bych nechtěla umírat v bolestech, že. Ale přijde to, to je samozřejmé.“ (Hana Hegerová - 2011)

 

Mohlo by vás zajímat

Čarodějky - Karin Krajčo Babinská BESTSELLER

4.8 z 5 hvězdiček

pevná vazba

Magický příběh z pera bestsellerové autorky Karin Krajčo Babinské vás zavede do světa, kde se rodinná tajemství prolínají s bylinkami,...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet Sdílet

Podcasty