4.8 z 5 hvězdiček
pevná vazbaRECENZE: Spolek Jane Austenové
Udivující debut spisovatelky Natalie Jenner je příběh o tom, jak se lidé dokážou nezištně spojit a vytvořit něco krásného a prospěšného. Je to příběh o odvaze, nevzdávání se, toleranci a o lásce. Jako kdyby jej napsala sama Jane Austenová. Je utěšující, povzbudivý a má své poslání. Ostatně, vypráví jen to, co už historie dávno potvrdila - že jako lidstvo ještě nejsme k zahození, a že na tomto světě stojí zato žít.
„Humánnost, láska k lidem, která se pojí s pochopením, jací jsou. Milovat je dost na to, aby je člověk chápal. Milovat je navzdory tomu.
-
3.7 z 5 hvězdiček
pevná vazbaKrátce po druhé světové válce se v malebné vesničce Chawton na jihu Anglie několik obyvatel domluvilo, že se pokusí uskutečnit jeden pozoruhodný záměr. Uplynulo už více než století od doby, kdy byl Chawton domovem Jane...
Autorka
Natalie Jenner pochází z Anglie. Vyrůstala v Kanadě, kde vystudovala anglickou literaturu a práva a později v Oakville, kde žije dodnes, stvořila se svým manželem malé knihkupectví. Spisovatelkou chtěla prý být už jako tříletá, když ještě ani neuměla číst, přesto jí jejích pět románů, které postupně napsala, zůstávalo ležet v šuplíku mnoho let. Pak se ale stalo, že Nataliin manžel vážně onemocněl. A právě v té době, aby se odreagovala, začala Natalie číst Jane Austenovou. Zamilovala si ji a najednou přišel nápad – napsat román Spolek Jane Austenové.
Tentokrát s vydáním problém rozhodně nebyl, a navíc se okamžitě stal mezinárodní bestsellerem. Dosáhl na cenu Goodreads Choice - za nejlepší debut 2020, Amazonu, Indigo a CBC – za nejlepší knihu roku a USA Today a Globe and Mail – za bestseller No.1. V současné době se chystá vydání jejího druhého románu - Bloomsbury Girls.
Příběh
První kapitola je vlastně vzpomínkou. V roce 1932 v malé vesničce hrabství Hampshire zvané Chawton se náhodně seznámí dva mladí lidé. Mlčenlivý a stále smutný Adam Berwick, který pracuje jako nádeník na panství rodiny Knightových, a půvabná mladá Američanka Mary Anne, fanynka Jane Austenové, která se přijela z Londýna podívat na dům, v němž slavná spisovatelka před téměř sto padesáti lety žila.
Ačkoli ani jeden z nich ještě netuší, že se jejich životní cesty za pár let opět zkříží, bude mít toto první setkání, zvláště pro Adama, obrovský význam. Na radu Mary Anne vezme totiž poprvé v životě do ruky knihu Jane Austenové, a začne ji číst…
Slečna Lewisová také soudila, že pokud jde o obsah, nic takového jako špatná kniha neexistuje. Její mantrou, kterou opakovala žákům i členům školské rady, bylo, že jestli se něco někdy přihodilo ve skutečném životě, potom je zcela v pořádku, když si o tom můžete přečíst. Ba naopak, je to přímo nutné.
S každou další kapitolou se pak příběh posouvá o několik let dál. Přes období 2. světové války, především do doby po ní. Seznamujeme se s dalšími postavami, kterými jsou hlavně obyvatelé Chawtonu, ale i s těmi, kteří sem přijedou, ať už z Londýna či z Ameriky. Na nejvýznamnější místo postavila autorka místního lékaře doktora Graye. To on většinu příběhu vypráví. Přes všechny své vlastní útrapy, mezi něž patří stesk po milované tragicky zemřelé manželce či vnitřní boj o vyrovnání se s nemožností některé pacienty vyléčit, ale i nepřiznaná, lépe řečeno potlačovaná láska ke své pacientce, o mnoho let mladší a čerstvě ovdovělé učitelce Adeline Lewisové, zůstává laskavým a moudrým člověkem. I on je milovníkem Jane Austenové, jejíž díla mu dodávají sílu a určitý klid, který tolik potřebuje.
Vojákům, kteří za první světové války trpěli válečným posttraumatickým stresem, se doporučovaly zejména knihy Jane Austenové. Kipling se se ztrátou syna padlého v boji vyrovnával díky tomu, že z nich každý večer rodině nahlas předčítal, a nedávno po nich sahal Winston Churchill, aby přečkal druhou světovou. Adeline a doktor Gray Jane Austenovou milovali odjakživa a její postavy mohli rozebírat celé hodiny. Nyní její knihy zmírňovaly i jejich žal.
Je zde také Frances Knightová, zdánlivě jediná dědička panství, a její služebná, chytrá a na svých šestnáct let nadmíru sečtělá Evie. Andrew Forrester, dlouholetý právník rodiny Knightových, je další důležitou postavou, stejně jako šéf aukční síně Sotheby's, Sinclair Yardley, kterého do Chawtonu přivede jeho celoživotní zájem o cokoliv, co se týká Jane Austenové. Nebude chybět samozřejmě Mary Anne, ze které se mezitím stane slavná filmová herečka Mimi Harrisonová, a ani Adam Berwick se nám nikam neztratí, právě naopak!
I když je v celé knize postav samozřejmě víc, například Mimin snoubenec, producent Jack, který se v příliš dobrém světle neukáže, nejdůležitějších je právě těchto sedm. A víte proč? Protože je spojuje láska ke knihám Jane Austenové. A právě oni se rozhodnou, že její poslední, a zároveň nejvýznamnější působiště – Správcův dům panství Knightových a vše, co v něm po Jane Austenové zůstalo – zachrání. Založí nadaci, kterou nazvou Spolek Jane Austenové a začnou jednat. Nebudou to však mít jednoduché. Někteří zlí lidé a různé nepříznivé okolnosti jim nahází spoustu klacků pod nohy, oni však vytrvají a vše se nakonec – možná – v dobré obrátí.
Hodnocení
I když skutečnost byla trochu jiná, tomuto příběhu je hodně podobná. Chawton i Jane Austenová jsou pravda, stejně jako Muzeum Jane Austenové v domě, kde tato úžasná spisovatelka na počátku 19. století žila. Především zde však psala své knihy, které se dnes už řadí mezi klasická díla anglické, ale i světové literatury. Nemusíte být za každou cenu jejími ctiteli, aby se vám tato kniha líbila. Je krásná i tak. Už jenom to, jak autorka popisuje anglickou vesničku Chawton a její atmosféru! Nebo jednotlivé postavy, jejich charaktery a myšlení! Jakkoli jde převážně o fikci, budete mít pocit, že jste tam už určitě někdy byli, a že zdejší lidé jsou vašimi přáteli. Anebo si budete aspoň přát, aby byli. Jejich úctyhodný cíl a statečná snaha jej dosáhnout vám bude ohromně konvenovat, aspoň myslím, a sympatická vám bude také jejich lidskost a přirozenost, se všemi chybami, které na nich možná také najdete.
Kromě toho se dozvíte, jak těžké bylo pro obyčejné lidi na anglickém venkově období války a po ní. A kdo jiný než právě ti z Chawtonu, by se měl pro útěchu obracet ke knihám, a k těm od Jane Austenové zvláště? Současnice, autorka Natalie Jenner, jemně upozorňuje také na úlohu ženy ve společnosti a její úskalí, ať už v běžném životě (čemuž se ostatně nevyhýbala ani Austenová), či třeba konkrétně ve filmovém průmyslu. Najdete zde tedy, jak vidíte, mnoho zajímavého, a pokud jste od Jane Austenové doposud nic nečetli, tak vězte, že román Natalie Jenner Spolek Jane Austenové, je svým stylem jejím dílům velmi podobný. Je vlastně o čtení. Všichni protagonisté čtení a knihy milují a jste-li tedy také velkým čtenářem, a k tomu romantická duše, bude se vám líbit určitě. A jestli nejste, tak se jí po jeho přečtení zcela jistě stanete.
„Hrdinky jejích románů často prožívají nešťastnou lásku a čelí různým obtížím, než si mohou vzít milovaného muže. Tyto milostné problémy autorce slouží k výtečnému detailnímu popisu tehdejší lepší společnosti a každodenního života jejích příslušníků. Celkový pohled na popisovanou společnost se zdá být mírně satirický, ale nepřestává být laskavý, a přestože příběhy mají morální podtext, jeho smysl vyplývá ze samotného děje – autorka nechává čtenáře, aby si jej sám našel, a nesklouzává k laciné didaktičnosti.“ (Jane Austenová – Wikipedie)
Hodnocení: 90 %
Mohlo by vás zajímat
4.8 z 5 hvězdiček
pevná vazbaKniha nominovaná na ocenění Magnesia Litera Už jste někdy zažili, že ve vás něco vyvolalo neodbytnou otázku proč? Začal vám v hlavě...
Nejnovější články
-
6 tipů na vánoční příběhy nejen pro děti
Co si budeme povídat, bez ohledu na věk, mají děti bujnou fantazii. Kde my dospělí vidíme šedé tóny, vnímají děti širokou škálu...
-
8 důvodů, proč vést děti ke čtení
Profesor Trávníček, který se dlouhodobě věnuje výzkumu čtenářství v České republice, říká, že čtenáři jsou obecně mnohem...
-
3 důvody, proč využívat osobní odběr v našich prodejnách: Je rychlý, pohodlný a vždy ZDARMA!
Nemůžete se dočkat své objednávky? Využijte osobní odběr v našich prodejnách. Svou objednávku si můžete vyzvednout dříve, než...