Za katrem: Jaké to je pracovat mezi vrahy a zloději?| RECENZE

Za katrem: Jaké to je pracovat mezi vrahy a zloději?| RECENZE - titulní obrázek

Čím jste chtěli být, když jste byli malí? Možností je spousta, ale velmi pochybuji, že někoho napadla pozice vychovatele v mužské věznici. Nebo v jakékoli věznici. Katka Míková chtěla být veterinářkou, doktorkou, klempířkou nebo knihovnicí, ale nakonec dobrovolně skončila za katrem. A tam se teď můžeme podívat s ní.

4.0 z 5 hvězdiček

pevná vazba

„Rosteš pro kriminál,“ slyšel během dospívání asi skoro každý. Já jsem do něj nakonec vážně dorostla a svůj pobyt za katrem jsem si opravdu užila. Jaké to je pracovat ve věznici s ostrahou pro odsouzené muže? Jak se člověku...

 

Spousta z nás, zejména v poslední době, „žere“ žánr true crime. Knížku Za katrem bych do této kategorie zařadila také, ačkoli je tato kniha značně neobvyklá. Vlastně nejde tolik o případy, oběti a vyšetřování, ale o odsouzené zločince - zloděje, vrahy, násilníky a o jejich život za mřížemi, rozhovory s nimi a pohled ženy, vychovatelky, která s těmito lidmi na denní bázi komunikovala a pracovala. Knížka nás čtenáře přenese do úplně jiného světa, o dost jiného, než jsem si třeba já představovala, ale zároveň nás nechce ani tolik děsit, strašit a deptat, jako spíš pobavit. A to se jí mimořádně dobře daří.

Autorka Katka Míková pracovala jako vychovatelka v mužské věznici a já se skláním před její psychickou odolností a zároveň empatií a humorem, s nimiž přistupuje k jednotlivým příběhům. Ačkoli mi bylo jasné, že být zaměstnancem vězeňské služby není jednoduché, nyní jsem přesvědčena, že to mohou dělat jen ti nejlepší z nás (nebo naprostí blázni). Asi mě nepřekvapuje, že je autorka nyní učitelkou na druhém stupni.

Kniha je sama o sobě velmi čtivá, historky se dají hltat jedna za druhou. Texty jsou zábavné a sarkastické (bože, ano!) a zároveň nás poučí o tom, jak to v českých věznicích chodí, o jejích zaměstnancích i fungování vězeňského systému, což bylo alespoň pro mě velmi zajímavé. Jen tak se člověk k náhledu zevnitř nedostane, že? :)

Myslím, že charakter celé knihy dobře vystihne tato citace:

… Protože každý další návrat do vězení je už potom rychlejší a „jednodušší“. Takhle pak vznikají bludy, kvůli kterým si lidi myslí, jaké jsou ti naši odsouzenci oběti systému. Existují samozřejmě i výjimky. Pokud někomu uříznete hlavu, víc pokusů už asi na kriminál potřebovat nebudete. Ale ruku na srdce, kolik takových uřezávačů hlav jste v životě viděli? Já teda jednoho jo, dokonce jsem ho měla na oddíle. Běžně se to ale nestává.

 

Stejně zábavné a povedené jako historky jsou ilustrace a umělecké vyvedení dopisů odsouzenců. Velmi nápomocný je také slovníček, který člověku vysvětlí slova jako bachař, barákovej, IDS, koulovej, sintry a podobně, ale také slangový vězeňský tahák s překladem slov jako bíbo, langero a nebo tapeťák. DIY návod pro nástup za katr na konci knihy je geniální sám o sobě. Už jste zvědaví, že?

Musím říct, že jsem si po dlouhé době užila true crime knížku nejen z informačního hlediska, ale i díky humoru a čtivosti.Katka Míková je skvělá osoba a zábavná autorka a určitě mám v plánu ji sledovat i na jejích sociálních sítích. Věřte mi, že pokud máte rádi tento žánr a nevadí vám trocha sarkasmu a vtipu, tahle knížka se vám bude moc a moc líbit.

Hodnocení 100 %

Mohlo by vás zajímat

4.0 z 5 hvězdiček

pevná vazba

„Rosteš pro kriminál,“ slyšel během dospívání asi skoro každý. Já jsem do něj nakonec vážně dorostla a svůj pobyt za katrem jsem si...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet Sdílet

Nejnovější články