Hodiny
4.0 z 5 hvězdiček
pevná vazbaV době, kdy svět stále ještě počítá náklady druhé světové války a železná opona se spustila, život jedenáctiletého Rolanda Bainese se...
699 Kč
Britský spisovatel Ian McEwan je pozoruhodný nejenom množstvím vydaných děl, ale především jejích makabrózními až perverzními, nikoliv však nechutnými, přitom však velice hlubokými tématy. Jeho styl vzbuzuje respekt a díky perfektním popisům, postavám, atmosféře a úvahám, je natolik čtivý, že si vysloužil, kromě mnoha vysokých literárních ocenění, i to nejvyšší - Řád britského impéria (2000).
Až ženy přestanou číst, román bude mrtev.
Mezi elitu literárního světa se Ian McEwan zařadil už svým debutem, sbírkou povídek První láska, poslední pomazání (1975), za níž získal cenu Somerseta Maughama. Brzy poté následovala jeho jeden z nejvýznamnějších románů Betonová zahrada (1978) o čtyřech sourozencích, kteří žijí po smrti svých rodičů sami a hrají podivnou „hru na dospělé“. Dále pak romány jako např. psychologický příběh nesmělého mladíka, plný (pro McEwana tak typických) tragikomických náhod Nevinný (1989), zpověď dospívajícího chlapce o násilí a absenci citu a lásky Černí psi (1992), a vyzrálé dílo o "nezničitelnosti" a síle lásky Na Chesilské pláži (2007). Za svůj psychologický román Amsterdam získal v roce 1998 cenu Booker Prize a román Solar (2010) o neukojitelné touze, chtivé nenasytnosti a podvádění sama sebe, mu vysloužil cenu Bollinger Everyman Wodehouse Prize.
„Zlo se nachází v každém z nás. Drží se v každém jedinci, v soukromém životě. A pak, když jsou k tomu příhodné podmínky, se v různých zemích a v různých časech rozpoutá strašlivá krutost, brutalita namířená proti životu, a všichni jsou překvapeni hloubkou nenávisti v nich samých.“ (Černí psi)
Za McEwanovo nejlepší dílo je považován román o obyčejných lidech v neobyčejných situacích Nezničitelná láska (1997), zatímco rozsáhlý román o lidském svědomí a zpytování duše Pokání (2001) je zase považován za McEwanův tvůrčí vrchol.
Hluboký, náročný, a pro Iana McEwana trochu netypický román Sobota, vyprávějící o jednom dnu jednoho neurochirurga a jeho předtuše, vyhrál v roce 2005 cenu James Tait Black Memorial Prize.
Jeden z posledních McEwanových komorních románů Skořápka (2016) určitě stojí také zmínku. Originální příběh vypráví ještě nenarozené dítě. S vtipnou nadsázkou komentuje a hodnotí přípravu zločinu, kterou „venku“ chystají dospělí.
Ian McEwan je podruhé ženatý, má dvě děti a v současné době žije v britském Oxfordu. Je členem Královské literární společnosti, Královské umělecké společnosti a Americké akademie umění a věd. Je také držitelem Shakespearovy ceny, tradičně udělované Toepferovou nadací v Hamburku.
4.0 z 5 hvězdiček
pevná vazbaV době, kdy svět stále ještě počítá náklady druhé světové války a železná opona se spustila, život jedenáctiletého Rolanda Bainese se...
699 Kč
4.2 z 5 hvězdiček
pevná vazbaČtyři nedospělí sourozenci se po smrti rodičů rozhodnou žít sami a po svém v rodinném domě uprostřed takřka opuštěné příměstské zástavby....
232 Kč
Běžně 259 Kč
4.0 z 5 hvězdiček
pevná vazbaPřeklad Ladislav Šenkyřík Velká Británie prohrála válku o Falklandy a Alan Turing se věnuje vývoji umělé inteligence… To je alternativní...
357 Kč
Běžně 399 Kč