Mario Puzo byl americký spisovatel a scenárista, který se proslavil především jako autor románu Kmotr (The Godfather, 1969) – ikonického díla o mafiánské rodině Corleonových, které definovalo moderní představy o italsko-americké mafii. Puzo nejenže stvořil jedno z nejslavnějších literárních děl 20. století, ale zároveň se podílel na scénářích k filmovým adaptacím Francise Forda Coppoly, za které získal dva Oscary.
Puzo se narodil italským přistěhovalcům v New Yorku, do chudinské čtvrti, kde vyrůstal v prostředí, které později ovlivnilo jeho tvorbu. Po druhé světové válce sloužil v armádě a následně studoval literaturu na New Yorkské univerzitě a Kolumbijské univerzitě.
Jeho první knihy Temná aréna (1955) a Šťastný poutník (1965) si získaly uznání kritiky, ale nebyly komerčně úspěšné. To se změnilo až s vydáním Kmotra, který se stal okamžitým bestsellerem a dal vzniknout kultovní trilogii filmů, která dodnes patří mezi největší klasiky světové kinematografie.
V dalších letech Puzo napsal další romány z mafiánského prostředí, například Sicilián (1984) nebo Poslední kmotr (1996), a také historické thrillery jako Šíleně bohatí (1978) a Rodina (2001), který vyšel až po jeho smrti.
I když je nejvíce spojován s mafiánským žánrem, sám Puzo kdysi řekl, že neměl žádné osobní zkušenosti s organizovaným zločinem – vše, co napsal, bylo výsledkem pečlivého studia a geniálního vypravěčského talentu.
Mario Puzo zemřel v roce 1999 na infarkt ve věku 78 let, ale jeho dílo žije dál a Kmotr zůstává jedním z nejvlivnějších románů moderní literatury.