Dědečkův velký útěk vypráví vážně i s humorem o Alzheimerově chorobě

Dědečkův velký útěk vypráví vážně i s humorem o Alzheimerově chorobě - titulní obrázek

Ahoj, jmenuji se Jack, je mi dvanáct let a nejvíc ze všeho na světě zbožňuji svého dědečka. Za války děda létal jako stíhač Královského letectva v legendárním letounu Spitfire a ve slavné letecké bitvě o Anglii se proti Němcům vyznamenal jako hrdina.

Od té doby uběhlo už mnoho let, ovšem dědeček stále žije v časech své velké slávy. Když jde ven, zapomene si občas přezout papuče, někdy se mu z mysli vytratí, jak se jmenuji, a moje rodiče čím dál častěji přivádí k zoufalství....

David Walliams, úspěšný autor řady knih pro děti, přichází s novinkou Dědečkův velký útěk, a opět dokazuje, že si své místo v srdcích malých čtenářů právoplatně zaslouží.

Jak zachránit dědečka ze Sídla soumraku

Starý pán svému milovanému vnukovi od malička vypráví všechny ty úžasné příhody, které se mu během hrdinské služby u Royal Air Force přihodily. Jack už je zná nazpaměť do toho nejposlednějšího detailu, přesto ho nikdy neomrzí si s dědou celé hodiny hrát na pilota Spitfireu. Dědeček se ale do minulosti vrací stále častěji, až dočista přestává vnímat přítomnost. Začíná dělat bláznivé věci a jediný, kdo ho chápe, je vnuk Jack.

Když si jedné noci staroušek vyleze na střechu místního kostela v domnění, že pilotuje stíhačku, dojde Jackovým rodičům trpělivost a rozhodnou se umístit pomateného dědečka do domova pro staré lidi, odkud se ho odhodlaný Jack pokusí zachránit. Sídlo soumraku totiž vypadá všelijak, jen ne jako přívětivý domov pro stařečky a stařenky! Že se tahle odvážná záchranná mise neobejde bez neuvěřitelným příhod, velkolepého útěkového plánu a obří dávky humoru, je u Davida Walliamse již dobrým zvykem.

 

Rozpustilý David Walliams

Po oblíbených knihách z pera Davida Walliamse jako Příšerná teta, šíleně troufalá Babička Drsňačka či dojemný Pan Smraďoch, dorazil do našich knihkupectví i Dědečkův velký útěk, který pohladí na duši nejen malé čtenáře.

Ačkoliv v poslední době věnuji svůj čas spíše detektivkám a napínavým thrillerům, rozhodla jsem se zpestřit svůj seznam přečtených knih pro změnu nějakým tím příběhem pro děti. Už během četby Dědečkova velkého útěku mi bylo jasné, že v rukách držím neobyčejný příběh, a to hned z několika důvodů.

V první řadě tu autor vytvořil zajímavou směs smutných a veselých momentů. V jednu chvíli se vám do očí derou slzy, když si uvědomíte, jak kdysi velký muž propadá nástrahám tak ošklivé nemoci, jakou Alzheimerova choroba bez pochyby je. Na druhou stranu se ale přistihnete, že se usmíváte nad bláznivými momenty, jimiž se to kolem popleteného dědečka pochopitelně hemží.

Zamilujete si také originální a neotřelé postavy v nichž si David Walliams evidentně libuje. Ať už se jedná o povedené sestřičky ze Sídla soumraku či paní Prassnitzovou, nudit se s nimi nikdy nebudete. Můj oblíbený hrdina z Dědečkova velkého útěku je mimochodem Rádž, místní potrhlý trafikant. Nesmím zapomenout ani na Tonyho Rosse, který knihu bohatě ilustroval a v kombinaci s typickým walliamsovským humorem vytváří ještě o něco vtipnější čtení.

Kouzelný příběh pro malé i velké

Kniha se mi opravdu a upřímně líbila. Věřím, že povídání o dědečkovi, který v průběhu let zapomíná víc, než by sám chtěl, musí promlouvat snad ke každému z nás. Dědečkův velký útěk je samozřejmě primárně určen pro menší čtenáře, autor si však po světě získal i nejednoho obdivovatele z řad dospělých. Považuji za krásné, že v dnešní době ještě někdo umí vytvořit příběhy pro děti, které mají hlavu a patu, pobaví, a přitom nenápadně malé hlavičky donutí k přemýšlení. Pokud máte dědečka či babičku, prosím, věnujte jim svůj čas, lásku a pozornost, protože přesně to si od nás staří lidé zaslouží.

Mohlo by vás zajímat

4.6 z 5 hvězdiček

měkká vazba

Jackův děda je už starý a zmatený: * když jde do obchodu, zapomene si přezout papuče * jí jen konzervy, z kterých vytváří nepoživatelné...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet Sdílet

Nejnovější články