RECENZE: Národní opruzení aneb Když historie není opruz

RECENZE: Národní opruzení aneb Když historie není opruz - titulní obrázek

Přesnější název pro toto období české literatury bychom na středních školách hledali jen těžko. Spousta jmen spisovatelů a jejich děl, střídání různých fází a dost často těžkopádné básně i romány… To ovšem není téma historické novely Karolíny Zoe Meixnerové, která se vydává do fikčních vod pražského života s cílem odhalit tajemného vraha prostitutek… a taky trochu nakouknout za oponu životů známých českých spisovatelů.

4.2 z 5 hvězdiček

E-kniha

Vraťte se do časů, kdy byl Neruda ještě kluk, Světlá neměla zábrany, Němcová toužila po lásce a Havlíčkova drzost hýbala dobou. Hranice mezi skutečností a fikcí neexistují. Ožijí před vámi nejen čeští spisovatelé, ale i postavy...

 

Autorku pravděpodobně znáte díky její předchozí knize, naučné „sbírce drbů“ Průvodce literární hysterií 19. století či díky jejímu vystupování na sociálních sítích. Já ji jako milovnice literatury a učitelka češtiny sleduji už dlouho. Byla jsem na několika jejích besedách a Národní opruzení jsem poslouchala už jako podcast, tedy alespoň jeho část, která se rovná zhruba dvou třetinám knihy. 

A teď k Národnímu opruzení! Příběh se odehrává těsně před polovinou 19. století. Karel Havlíček Borovský rozjíždí svou novinářskou kariéru, Božena Němcová hledá skutečnou lásku, Karolína Světlá je ještě dívkou, Jan Neruda trčí v trafice svých rodičů a k hořkému pádu z vrcholu se blíží Josef Kajetán Tyl.

Na zadní straně obálky se dočteme, že se jedná o detektivku s romantickou zápletkou postavenou na událostech českého národního obrození. O tom, že se jedná o národní obrození, svědčí už samotné hlavní postavy knihy. A vlastně i vedlejší postavy, které jsou z velké části také založené na reálných historických osobnostech.

Národní opruzení-recenzeNárodní opruzení

Co se romantické zápletky týče, není sice jen jedna, ale ta hlavní se odehrává mezi Boženou Němcovou a Karlem Havlíčkem Borovským, a dle mého názoru tam snad ani nemusela být. Ať jsou charaktery postav jen trochu vykresleny podle skutečných charakteristik, či si je autorka úplně přizpůsobila, Božena a Karel mi k sobě vůbec nepasovali, nedokázala jsem se vcítit do jejich emocí a vůbec jsem mezi nimi nedokázala vnímat nějaké napětí. S postavou Boženy mám ovšem spojený jeden opravdu silný moment čtení, a to je popis nepříjemného incidentu z Domažlic, který mi přišel velmi povedeně popsaný i na malém prostoru, v němž se odehrával. Až se mi udělalo nevolno.

Detektivní zápletka je za mě mnohem lepší než ta romantická, a kdybych do toho měla co mluvit, věnovala bych jí více místa i písmenek. Mladiství vyšetřovatelé jsou bystří, zapojení dospělých (Havlíčka a Tyla) je zábavné a rozřešení nečekané, i když bohužel velmi velmi velmi rychlé.

Ráda bych ocenila i zapojení nejen české historie, ale i střípku té americké, ze které vychází inspirace pro zločinné řádění malostranského přízraku. Z té české se mi zase moc líbilo vysvětlení „zrodu“ nevěstek, tedy toho, jak se stávalo, že mladá žena skončila v domě hříchu.

Já osobně mám ráda kombinaci faktů a fikce, vždyť jsem se taky jako malá ráda bála u pořadu Věřte, nevěřte… Věřím, že podobné zvědavce, jako jsem já, kniha inspiruje k vyhledávání dalších informací a k potřebě utřídit si, jak to tedy bylo doopravdy.

Mohlo by vás zajímat

Čarodějky - Karin Krajčo Babinská BESTSELLER

4.8 z 5 hvězdiček

kniha

Magický příběh z pera bestsellerové autorky Karin Krajčo Babinské vás zavede do světa, kde se rodinná tajemství prolínají s bylinkami,...

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet Sdílet

Nejnovější články