4.4 z 5 hvězdiček
Audiokniha (mp3)Audiokniha (mp3)
- Ihned ke stažení
-
Kniha je ve formátu mp3
99 Kč s DPH
Jsme transparentní
Původní LP album 1218 4027 vydal Supraphon v roce 1986 - nyní vydáváme tento titul poprvé digitálně. Lyricko-epická básnická skladba KARLA HYNKA MÁCHY (*16.11.1810 - † 6.11.1836) vypráví ve čtyřech zpěvech a dvou intermezzech tragický příběh tří lidí: Vilém zavraždí svůdce své milé Jarmily, aniž by věděl, že je jím jeho vlastní otec, který… Přejít na celý popis
Křehký příběh mladé Eden, která si prošla mrazivým zážitkem, který ji paralyzoval a navždy změnil. Dokáže se zachránit před vlastní temnotou?
Více informací
K tomuto produktu zákazníci kupují
Původní LP album 1218 4027 vydal Supraphon v roce 1986 - nyní vydáváme tento titul poprvé digitálně. Lyricko-epická básnická skladba KARLA HYNKA MÁCHY (*16.11.1810 - † 6.11.1836) vypráví ve čtyřech zpěvech a dvou intermezzech tragický příběh tří lidí: Vilém zavraždí svůdce své milé Jarmily, aniž by věděl, že je jím jeho vlastní otec, který jej kdysi zavrhl a kvůli němuž se z něj stal obávaný vůdce loupežníků - "Lesů pán", Ve vězení, kde čeká na popravu, přemýšlí o vině a trestu, o životě a smrti, o marnosti, nicotě, o osudné náhodě, která jej do této bezvýchodné situace přivedla.. . Loučí se s životem a vzpomíná na svou milou Jarmilu; sám sebe vidí jako oběť sobeckého, nemilujícího otce. Nejsilnější moment celé básně je právě zde, ve Vilémových úvahách o životních hodnotách, o náboženství i o milované vlasti, o tom, že po smrti již není nic... Když se Jarmila dozví o smrti svého milého, skočí do jezera a utone. Po letech přichází na místo popravy poutník Hynek, vypravěč básně, přemýšlí nad Vilémovou lebkou a jeho kostmi a ve známém verši (...na tváři lehký smích, hluboký v srdci žal....Hynku, Viléme, Jarmilo) se s jejich tragickým osudem ztotožní. Naše nahrávka z roku 1984 představuje svým posluchačům nejen nejkrásnější a vrcholné dílo českého literárního romantismu, ale zároveň skvělý a jedinečný přednes RUDOLFA HRUŠÍNSKÉHO (*17.10.1920 - †13.4.1994) Z komentáře Vladimíra Justla k původnímu LP albu: ...Rudolf Hrušínský dal svému Máchovi vnitřně rozdrásaným, rozervaným přednesem, nepatetickou sugestivností, frázováním a významově zatíženými kadencemi pečeť mimořádné jedinečnosti, stigma své vyhraněné osobnosti. V kontrastu (ale i v jisté jednotě) k takto realizovaným čtyřem zpěvům stojí dobový vlastenecký předzpěv a především obě intermezza. Marek Kopelent vytvořil z Máchova textu převážně rozbitím slov - asémantický zvukový materiál, obohacený o čistě zvukové efekty. Byl zpracován způsobem hudební kompozice do struktur, jež vytvářejí barevné pozadí a komentář I. intermezza a polyfonii II. intermezza, která zvyšuje jeho dramatičnost. Pěvecký part je jednak kulisou (I. intermezzo), jednak realizuje text ve formě recitativu (první část II. intermezza). Dalším barevným komponentem je preparovaný klavír. A tak i tento Máj je vlastně experimentem, neboť každé střetnutí s Máchovou geniální básní může být jenom odvážný a zároveň pokorný experiment...
- interpreti
- Marek Eben | Taťjana Medvecká | Hana Kofránková | Jiří Schwarz | Rudolf Hrušínský | David Vejražka | Ljuba Krbová | Lenka Trhlíková | Jan Grygar | Dagmar Jaklová | Regina Lodrová
- kategorie
-
Audioknihy »
Poezie
- Témata
- zfilmováno povinná četba
Hodnocení a recenze čtenářů Nápověda
3.7 z 5 153 hodnocení čtenářů
53× 5 hvězdiček 43× 4 hvězdičky 32× 3 hvězdičky 11× 2 hvězdičky 14× 1 hvezdička
Přidejte své hodnocení produktu
Hodnocení našich knihkupců: 0.0 z 5
-
Alice registrovaný uživatel 1 z 5 hvězdiček
Knížku bych dobrovolně nečetla, musela jsem ji číst k maturitě. Bez podrobného rozboru ve škole bych ale moc nepochopila, co tím chtěl básník říci.
Přečíst více -
Veronika Vasková registrovaný uživatel 5 z 5 hvězdiček
oblíbená klasika, která stojí za přečtení.
Přečíst více -
Tina registrovaný uživatel 4 z 5 hvězdiček
Je to klasika, kterou by si člověk měl přečíst. Nečte se to těžce, ale význam není vidět hned na první pohled.
Přečíst více -
Monika registrovaný uživatel 5 z 5 hvězdiček
Velmi těžká báseň. Člověk se musí vzdělat, aby pochopil všechny souvislosti a významy, které Mácha do díla schoval. Poté je to naprosto brilantní dílo.
Přečíst více -
Tereza Britta registrovaný uživatel 5 z 5 hvězdiček
Nádherné kalsické dílo. Běsně mají krásnou rytmiku a vtáhnou čtenáře do děje. Zapůsobí přesně tam, kde mají, na nitro čtenáře.
Přečíst více
Vývoj ceny Nápověda
Získejte přehled o vývoji ceny za posledních 60 dní.